Jeden svět v Hradci Králové nabízí bohatý debatní program

Novinka

Kromě bohatého programu filmového nabídneme divákům i mnoho zajímavých hostů. V letošním roce jsme opět o něco rozšířili debatní program a díky tomu vám můžeme přinést ty největší kapacity z oboru hned k šesti projekcím.

Hned v pondělí dorazí na projekci snímku Východní fronta novinářka Ivana Svobodová, čerstvá vítězka Peroutkovy ceny za novinařinu. Od začátku války se na Ukrajinu pravidelně vrací a píše o svých cestách pro týdeník Respekt. Debaty se také zúčastní Andrej Poleščuk, který se kromě své práce analytika pro European Values Center for Security Policy věnuje i každodennímu reportování o dění na bitevním poli. Trojici debatujících zakončí Martin Ocknecht, který organizoval jednu z největších sbírek na podporu Ukrajiny v rámci organizace Post Bellum.

Pozvání na úterní debatu po snímku Naděje až do konce přijaly Helena Holá a Petra Němcová z organizace ALSA. Ta se věnuje pomoci lidem s diagnózou amyotrofické laterární sklerózy a jejich blízkým. Paní Holá a Němcová mají na starosti zejména fundraising, komunikaci s partnery a organizaci akcí. Rozmluví se tedy nejen o tom, jaké je získávat prostředky pro provoz takto velké neziskové organizace.

Středeční program nabídne hned dvě projekce s debatou. Po projekci snímku Polské modlitby bude následovat debata s Filipem Harzerem. Ten pro Seznam zprávy již několik let reportuje o Polsku a situaci LGBT+ lidí v něm. Není to ale jeho jediné zaměření – v České republice je málokterý novinář a publicista s větší znalostí polských politických reálií.

Druhou středeční projekci zakončíme debatou s novinářkou a moderátorkou Světlanou Witowskou. Ta bude po filmu Kuciak: Vražda novináře hovořit o roli novinářské obce ve světě, důležitosti aktuálních informací, ale i o svých bohatých zkušenostech.

Ve čtvrtek divákům nabídneme projekci filmu Nepříjemně blízko, po kterém se divákům představí Michaela Studená a Barbora Urbanová, které spolu založily projekt Pod svícnem. Ten je vůbec první organizací, která aktivně nabízí pomoc obětem domácího násilí a apeluje na změnu legislativy v této oblasti. Spolupracují s kapacitami z oboru jako je Lucie Hrdá nebo organizace Bez trestu.

Debatní program bude, stejně jako celý festival, zakončen pátečním promítáním filmu Sny z večerky. Po něm s diváky pohovoří koreanista Tomáš Horák z Univerzity Karlovy, jedním z předních českých expertů na korejskou kulturu a literaturu. Diskuse se zúčastní i Dũng a Hằng, kteří společně založili oblíbenou hradeckou restauraci Chich Food’s. Ti divákům nabídnou vhled do života vietnamské komunity v Česku a jejich úspěšného podnikání.

Kompletní program v Hradci Králové naleznete zde.