Cenu za nejlepší film v Bruselu si odnesl film Případ
Režie: Nina Guseva
16. ročník festivalu Jeden svět v Bruselu byl ve čtvrtek slavnostně zakončen v Pražském domě, kde proběhlo zároveň vyhlášení cen festivalu a projekce vítězného filmu.
Porota složená ze tří zástupců lidskoprávních organizací se rozhodla udělit zvláštní uznání filmu Žiletková hranice režisérky Tihy Gudac, který se věnuje tématu migrace do Evropy a dopadů bezpečnostních opatření na místní komunitu, rozdělenou schengenskou hranicí.
“Přestože se film odehrává na slovinsko-chorvatské hranici, jeho poselství daleko přesahuje situaci v jedné zemi,” zaznělo v odůvodnění poroty. “Diváci a divačky mají možnost nahlédnout do života jak místních lidí žijících na hranicích, tak lidí, kteří se snaží hledat ochranu v rámci EU. Zobrazuje univerzálně platné hodnoty, které se týkají lidí napříč národy. Žiletková hranice je silnou výzvou proti dehumanizaci a démonizaci lidských bytostí hledajících útočiště a svobodu.”
Film byl v rámci festivalu Jeden svět v Bruselu promítán v Domě evropských dějin a zájem o něj byl vysoký. O tématu migrace v debatě organizované ve spolupráci s bruselskou kanceláří českého think-tanku EUROPEUM diskutovali Jean-Louis de Brouwer, bývalý člen Evropské komise a nynější ředitel programu pro evropské záležitosti v nezávislém think-tanku Egmont Institute, a Michele LeVoy, ředitelka organizace PICUM, zabývající se migrací.
Cenu za nejlepší film si pak odnesl dokument Případ režisérky Niny Gusevy. Film sleduje neúnavné úsilí ruské advokátky Marie Eismont, která se neohroženě staví tváří v tvář ruskému režimu ve snaze hájit lidi, kteří se účastní protivládních protestů, a jsou za to v ruském právním systému stíháni a trestáni. Maria Eismont byla v Rusku nedlouho po začátku Putinovy agrese na Ukrajině zadržena a zavřena do vězení. Zvláštní projekce dokumentu umožnila zdůraznit důležitost podpory ruské protirežimní opozice, která už mnoho let usiluje o dodržování lidských a občanských práv v Rusku, a která je nyní v nejsložitější a nejnáročnější situaci od doby nástupu Vladimira Putina k moci.
Film Případ promítal Jeden svět na půdě Evropského parlamentu.
“Události posledních týdnů ukazují, jak rychle může situace eskalovat, pokud je systematicky kompromitován právní stát a lidská práva,” uvedla porota v odůvodnění.
“Film Případ režisérky Niny Gusevy není nic menšího než usvědčující obžaloba proti těm, kteří spíše vládnou, než slouží, spíše lžou, než mluví pravdu, spíše utlačují, než chrání.”
Festival Jeden svět v Bruselu trval od 20. do 28. dubna, uvedl 11 filmů a navštívilo jej téměř 1500 diváků a divaček.