O nezávislé novinařině v Rusku
Dá se vůbec v Rusku dělat nezávislá žurnalistika? A jaká je současná situace v ruských médiích po vypuknutí Putinovy agrese na Ukrajině?
Nejen na to se ptal server Novinky.cz režisérky Very Krichevskayi, která na festivalu Jeden svět uvedla svůj poslední snímek Zatracená práce. Ten se stal diváckým hitem a projekce s osobní přítomností režisérky sklidila ovace ve stoje. V den uvedení snímku navíc TV Dožď opět začala vysílat večerní zprávy. Dokument si nyní můžete pustit i mimo festival, a to díky platformě Jeden svět online, kde jej najdete.
Vy jste v západních médiích byli vždy popisováni jako „hlavní opoziční televize“, ale v dokumentu je vidět, že při zakládání média vaším cílem nebylo jít proti režimu. Tak jak se to stalo?
Vzhledem k tomu, že jsem věděla, jak nezávislá žurnalistika funguje a že nezávislé televize tehdy v Rusku nebyly aktivní, věděla jsem, že takový obsah nebude pro naši budoucí firmu zrovna výnosným produktem. Nataša (Natalia Sindějevová, spoluzakladatelka a majitelka TV Dožď – pozn. red.) souhlasila, ale o nějaké opozici nepřemýšlela.
Dožď nikdy neměl žádnou politickou agendu, ani teď ji nemá. Nejsme politická strana, nejsme opoziční televizní platforma, vždy jsme byli sami za sebe.
Důvod, proč jste nás vy a ostatní vnímali jako opoziční médium, je ten, že jsme ukazovali, co se kolem nás děje. Od prvního dne jsme popisovali, co vidíme. To stačí, aby vás v Rusku brali jako opozičníka. Státní média totiž zprostředkovávají zcela odlišný obraz reality.
Nedávno jsem přišla na to, že řada lidí v Rusku k tomu (válce) přistupuje prostě tak, že to popírá. Ani nechtějí slyšet nějaké odlišné informace, protože si nechtějí připustit, že jim byly vymyty mozky, že jsou slepí.
Dožď poprvé vypnuli už desátý den vysílání. Do dokumentu se tohle nevešlo, protože jsem neměla čas to odvyprávět, ale poprvé si na nás došlápli už desátý den. V Rusku jste prostě opozičník ve chvíli, kdy říkáte pravdu, kdy popisujete, co se děje.
Celý rozhovor si můžete přečíst na webu Novinky.cz ZDE.