Muž vede různě opravované kolo přes chatraný dřevěný most přes řeku
Novinka

30 let Člověka v tísni s výběrem unikátních dokumentů o jeho práci

Zdá se to neuvěřitelné, ale první ročník festivalu Jeden svět se konal ještě v minulém tisíciletí, v roce 1999. Byl to zároveň rok, kdy Člověk v tísni pomáhal opravovat válkou zničené domy v Kosovu a kdy také vypravil konvoj jedenácti kamionů s humanitární pomocí kosovským uprchlíkům v Černé Hoře. V té době už Člověk v tísni fungoval a pomáhal sedmým rokem.

O světě, v němž působil a o porušování práv lidí, s nímž se setkával, se rozhodl uvádět dokumentární filmy a přinášet tak důležitá a často upozaděná témata domácímu publiku. 

Tento rok si připomínáme 30 let od vzniku Člověka v tísni. Ze skupiny novinářů, kteří začali v roce 1992 vozit léky, deky a potraviny lidem ohroženým konflikty v Náhorním Karabachu a bývalé Jugoslávii, za tu dobu vyrostla organizace pomáhající tisícům lidí v desítkách zemí světa i doma v České republice.

Protože chceme slavit společně s vámi, vybrali jsme 12 dokumentárních filmů, zachycujících působení Člověka v tísni na jeho neobyčejné cestě pomoci.

Všechny filmy najdete na platformě Jeden svět online

Těšit se můžete třeba na film → Angola – sen a skutečnost (2008) o tom, jak se do Angoly sedm let po konci tíživé občanské války vrací „bílý muž“, tentokrát aby namísto živení konfliktu pomohl tamějším obyvatelům postavit se na vlastní nohy.

Film Tomáše Vlacha → Údolí posledních mudžáhidů (2003) zase ukazuje humanitární pomoc Člověka v tísni v Afghánistánu a složitosti konfliktem rozdělené země, kde různým územím vládnou různí polní velitelé.

Člověk v tísni také dlouhodobě pomáhá při povodních v České republice a v jeho produkci vznikl film → Krajina v tísni (2017) o stavu české krajiny, bleskových záplavách i problému vysychání.