Jeden svět 2024 zná vítěze!

Highlight
Viera Čákanyová drží cenu Jednoho světa a kytici.

Vyhlášení oceněných filmů 26. Ročníku MFF Jeden svět proběhlo v podvečer 28. března v pražském kině Lucerna a festival jím završil svou pražskou část. Které snímky byly oceněny?

Vítězné snímky 26. Ročníku Mezinárodního filmového festivalu Jeden svět neoceňovali pouze porotkyně a porotci, ale v samostatných kategoriích i publikum. Letošní Jeden svět promítl 96 celovečerních filmů, 10 projektů ve virtuální realitě i krátké filmy pro děti. Jednou z novinek letošního ročníku bylo obohacení programu i o hrané filmy s lidskoprávní tematikou. 

Pražskou část festivalu letos navštívilo přes 20 tisíc divaček a diváků.

Porota Mezinárodní soutěže

Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii získala Kumjana Novakova za film Když rozum mlčel. Snímek využívá archivní materiály haagského tribunálu a dává hlas ženám, které během války v Bosně a Hercegovině čelily brutálnímu sexuálnímu násilí a mučení. 

Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film získal snímek Život je skvělý režiséra Mohameda Jabalyho. V osobní dokumentární výpovědi se mladý palestinský filmař Mohamed vypraví na svůj první výjezd do Evropy, netuší však, že se z měsíčního pobytu v Norsku stane nucený exil s koncem v nedohlednu.  

Porota Václava Havla

V kategorii Máte právo vědět udělila porota Cenu Poroty Václava Havla za nejlepší film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Ocenění získal snímek extremisti.br, který režíroval brazilský dokumentarista Caio Cavechini. Poskytuje v něm sondu do rozdělené brazilské společnosti, kde jsou výhrůžky a násilí běžnou taktikou pravicových extremistů.  

Porota České soutěže

K tradičním soutěžním kategoriím patří Česká soutěž. O nejlepším českém nebo koprodukčním dokumentu uplynulého a aktuálního roku rozhoduje porota složená ze zástupců mezinárodních festivalů. 

Cenu poroty České soutěže za nejlepší český či koprodukční film z uplynulého a aktuálního roku získal snímek Poznámky z Eremocénu režisérky Viery Čákanyové.  

Porota Soutěže imerzních filmů

Porota uděluje Cenu soutěže imerzních filmů projektu virtuální reality s nejvýraznějším společenským dopadem v kategorii Soutěž imerzních filmů. Hodnotí se využití současné imerzní technologie a specifické narace pro šíření povědomí o lidskoprávních tématech.  

Cenuz získal projekt Vzala jsem si smrtící dávku bylinek režišérky Yvette Granata.  

Regionální porota

Regionální porota je nominovaná organizátory a organizátorkami festivalu Jeden svět v regionech. Ocenila snímek Proti větru, který režírovala Vania Turner. Snímek sleduje řeckou olympijskou reprezentantkou v plachtění, jejíž život ale nabere zcela jiný kurz poté, co obviní vysoce postaveného sportovního funkcionáře ze znásilnění a zažehne tak první jiskru hnutí #MeToo v Řecku.  

Studentská porota

Každý rok festival vybere několik aktivních středoškoláků a středoškolaček, kteří jsou zapojeni do programu Jednoho světa na školách. Ti pak hodnotí během festivalu nejlepší film z kategorie Jeden svět pro studentky a studenty. Cenu studentské poroty obdržel snímek Rahčan – Ella se bouří režisérky Anne Marte Blindheim. 

Dětská porota

Historicky poprvé festival udělil ocenění v kategorii Jeden svět dětem za krátkometrážní film, který byl součástí dopoledních školních projekcí. Vybrali jej samotní žáci a žákyně zapojení do celoročních aktivit Jedno světa na školách. Cenu dětské poroty obdržel animovaný snímek Dívka s mosaznými kroužky, za jehož režií stojí Sai Naw Kham.  

Divácká cena za nejlepší film

Také v letošním ročníku mohli diváci a divačky rozhodnout o ceně publika a hlasovat o nejlepší snímek festivalu. Publikum vybíralo z 96 celovečerních filmů, mezi kterými byly dokumenty a nově i hrané filmy. Diváckou cenu získal dokument Moje nová tvář režisérky Jarmily Štukové. Hlavní hrdinka se v něm zotavuje po kyselinovém útoku bývalého partnera, učí se žít se ztrátou zraku a hledá novou cestu životem. 

Divácká cena Nadačního fondu Abakus za mimořádnou debatu

I letos mohli diváci a divačky hlasovat o mimořádnou pofilmovou debatu, která je nejvíce obohatila a mimořádně dobře doplnila promítaný film. Ze 141 debat zvítězila debata k filmu Proti větru, která proběhla v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a diskutovali v ní Irena Hůlová z Amnesty International a advokát Daniel Bartoň. Moderovala Anna Kotvalová.

Letošní Jeden svět promítl 96 celovečerních filmů, 10 projektů ve virtuální realitě i krátké filmy pro děti. Jednou z novinek letošního ročníku bylo obohacení programu i o hrané filmy s lidskoprávní tematikou. Festival přivezl do Prahy více než sto hostů a hostek z různých koutů světa, a to nejen z Evropy, ale i Indie, Brazílie, Kolumbie nebo Spojených států. Do letošního ročníku se zapojuje celkem 48 měst napříč celým Českem. Ve vybraných regionech Jeden svět potrvá až do 21. dubna. 

Děkujeme, že jste Jeden svět v Praze zažili spolu s námi a těšíme se příští rok!

Další novinky

Starší novinky