JS online
Česká soutěž: Filmy z české produkce, které by vám neměly uniknout
Tento rok máte možnost shlédnout 10 kvalitních českých dokumentů.
Jeden svět si vždy dává záležet na prezentaci české tvorby. Tento rok máte možnost shlédnout 10 kvalitních českých dokumentů v kategorii Česká soutěž.
Jeden z nich je film Prvovoliči 2021. Podstatná část roku 2021 se v Česku nesla ve znamení parlamentních voleb. Jakou roli hraje politika v životě lidí, kteří právě dosáhli plnoletosti a měli na podzim poprvé možnost volit? Režisérka Markéta Ekrt Válková se několik měsíců před volbami vydala natáčet mezi studenty z různých škol i sociálních vrstev. Zajímalo ji, co je pro ně ve světě důležité a jak vidí svou budoucnost, ústředním tématem je ale jejich vztah k politice. Různorodá skupina protagonistů s odlišnými preferencemi k volbám přistupuje vesměs zodpovědně. Studují volební programy, chodí na mítinky, debatují s učiteli, přáteli, rodiči i samotnými politiky.
Český dokumentarista Martin Trabalík a bolivijská režisérka Geraldine Zambrana Velez zase natočili film Incendios o boji s požáry v Bolívii, který svádějí dobrovolní hasiči a stávají se tak naléhavými mluvčími globální krize. Vypalování porostu je součástí lidského hospodaření od nepaměti, v Jižní Americe se však nad hořícím lesem protínají ekonomické zájmy několika vlivných jedinců s ekologickými a klimatickými dopady i utrpením místních obyvatel. Křehká příroda, už tak strádající následky klimatických změn, zde mizí závratným tempem. V Bolívii je vypalování stále legální a nedostatečně regulovanou praxí.
O boji, ale o tom se zbraněmi, vypráví film Tomáše Polenského Vysloužilci. Čeští váleční veteráni se po návratu z misí v Afghánistánu a opuštění armády potýkají se ztrátou smyslu života, odcizení od rodiny i společnosti a musejí řešit každodenní existenční potíže. Život v civilu pro mnohé vojáky představuje větší výzvu než samotná válka. Kdo ještě nedávno bojoval s Tálibánem, musí teď na objednávku sekat trávu, a smířit se s touto změnou není každému příjemné. Film dává slovo několika bývalým vojákům, kteří popisují svůj návrat do civilu. Každý se se svou situací vyrovnává jinak, přesto je stále mnohé spojuje.
Snímek René – Vězeň svobody navazuje na časosběrný dokument režisérky Heleny Třeštíkové o bývalém recidivistovi a mapuje dalších třináct let Reného života po propuštění na svobodu. Známý delikvent se po dlouhých letech ocitá na svobodě a chce žít poctivý život. Díky dokumentu promítanému po celé republice se René mezitím stal známou postavou, setkává se tak nově se zájmem médií i žen. Hlavní charakterové rysy (ne)napravitelného muže ale zůstávají – je hloubavý, vysoce inteligentní a tvůrčí. Zároveň však dál řeší existenční problémy, protlouká se mezi nestálými zaměstnáními, bydlí střídavě u známých, partnerek či po ubytovnách, opět se dostává do vězení. Jak si René poradí s novými zkouškami?
Na tyto a další filmy se můžete těšit už od 21. března a v Praze od 23. Celý program festivalu najdete ZDE.