Cenu Václava Havla získal film La a Ňo Ňo

Ocenění
Na pódiu stojí režisérka Snow Hnin Ei Hlaing, drží kytici jarních květin a hovoří do mikrofonu při závěrečné ceromonii.

Režie: Snow Hnin Ei Hlaing.
Cenu od ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka, přebrala režisérka filmu.

Porota Václava Havla vybírala z dokumentů uváděných v kategorii Máte právo vědět a oceňuje film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Letošní výběr v kategorii Máte právo vědět nabídl silný pohled na roli žen v boji za lidská práva – aktivistek, novinářek, právniček, obhájkyň a zdravotnic, které bojují za práva a důstojnost svých komunit. V porotě se sešli ředitel organizace Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii a v současné době i její zastupující ředitel pro EU Philippe Dam, tajemnice správní rady Helsinské nadace pro lidská práva Małgorzata Szuleka a oceňovaná novinářka, dokumentaristka a odbornice na lidská práva z Moldavska Marina Shupac.

Porota Václava Havla 2022 se rozhodla ocenit dva výjimečné filmy, které režírovaly a produkovaly, stejně jako mnoho filmů v této kategorii, odvážné ženy.

Cenu Poroty Václava Havla za nejlepší film v kategorii Máte právo vědět získal dokument La a Ňo Ňo režisérky Snow Hnin Ei Hlaing, filmová studie o konfliktech, represích, vyloučení a marginalizaci, ale především pocta lidskosti i v dobách nepřízně.

Zvláštní cenu poroty Václava Havla získává film Krymský poklad režisérky Oeke Hoogendijk. Příběh se sice zaměřuje na právní bitvu o navrácení archeologické expozice, ale zároveň ukazuje, že skutečným odvezeným pokladem byly lidské vztahy.

Filmy La a Ňo Ňo a Krymské poklady připomínají, jak násilí a konflikty ničí města, země a komunity a rozdělují lidi. Zároveň nás ovšem přivádějí k závěru, že svou lidskost si uchováme jedině tehdy, až dojde k obnovení lidských práv a důstojnosti pro všechny.