Budoucnost volá: Filmy, díky kterým můžete nahlédnout do budoucnosti
Představa budoucnosti vyvolává v každém mnoho otázek. Některé z nich vám může zodpovědět naše kategorie Budoucnost volá. Ta se zaměřuje na to, jak budou lidské životy vypadat v blízké budoucnosti.
Dokument kanadské režisérky Shannon Walsh Máte zakázku řeší zakázkovou ekonomiku dnešní doby. Řidička Uberu v USA, doručovatel jídla na kole v Číně či britský hodinový manžel – přes všechny rozdíly mají jedno společné. Jejich pracovní život řídí aplikace v mobilním telefonu. A zatímco platformy jako Uber, Amazon či Deliveroo bohatnou, jejich pracovníci mnohdy živoří. Zákony, jež by je chránily jako běžné zaměstnance, neexistují, proto žijí v permanentní nejistotě, vystaveni rozmarům zákazníků, pod neustálým dohledem aplikací a pro většinu společnosti zůstávají neviditelní.
A jak by to vypadalo, kdyby světu vládly ženy? Řešily by se konflikty snadněji? Převládal by mír namísto válek? Dokázaly by se vypořádat s nebezpečím jaderné války lépe než muži? Na tyto otázky se snaží odpovědět Yael Bartana v dokumentu Za dvě dvanáct. Pozoruhodný, místy sžíravě vtipný filmový experiment svedl na jeviště skupinu aktérek, které představují fiktivní vládu fiktivní země, složenou ze samých žen. Ty sedí v řídicí místnosti a čelí rostoucí nukleární hrozbě ze strany jiného státu – jeho lídrem je imaginární prezident Twittler, do sebe zahleděný muž, který pojal politiku jako televizní show a nešetří rozmáchlými siláckými prohlášeními. Protagonistky, mezi nimiž jsou herečky i skutečné odbornice na obranu, právo či psychologii, řeší, jak nebezpečí zničující války odvrátit.
Naopak dokument Vyhledávač lásky od Pacha Veleze je odlehčeným vyprávěním o leckdy marné snaze najít si spřízněnou duši na online seznamkách. Krásná tvář, sportovní postava nebo diplom z univerzity. Co rozhoduje o úspěchu v online seznamkách? Dokument ukazuje hravou a zábavnou formou široké spektrum lidí všech věkových kategorií, kteří se rozhodli najít svůj ideální protějšek online – ať už si prudce se rozvíjející technologické nástroje teprve osahávají, nebo v nich jsou dávno doma. Díky speciální technice natáčení vidí diváci souběžně do tváře „hledačů“ i na obrazovky jejich monitorů. Celý film posouvá do osobní roviny fakt, že i sám režisér snímku se rozhodne randit online. Vyplnit profil na seznamce se ale někdy zdá těžší než získat diplom z Princetonu.
Na tyto a další filmy se můžete těšit už od 21. března a v Praze od 23. Celý program festivalu najdete ZDE.