Novinka
6 filmů, které vám pomohou porozumět současnému Rusku
Jak se žije obyčejným lidem napříč Ruskem? A jak daleko či blízko je dnešní Rusko k výraznější politické proměně? Festival Jeden svět se v letošní speciální filmové kategorii Ruský standard snaží představit plastický obraz země, která dnes nejen plní titulky novin, ale je také domovem pro 145 milionů různorodých lidí.
Výběr filmů nebyl veden snahou upevnit obvyklé stereotypy o Rusku, ale snahou ukázat, jak Rusové a Rusky žijí dnes, tedy jaký je současný ruský standard. Filmy pokrývají jak vnitropolitickou situaci, tak život obyčejných lidí z různých částí země.
1. Stavební jáma (2020, 71 min)
Krátké zprávy nejrůznějších lidí napříč sociálními vrstvami a ohromným ruským územím podávají dohromady výmluvný obraz stavu každodenního života v Rusku. Dlouhodobě neřešené problémy spojené s chátrajícími byty, výpadky energií či nedostatkem práce nutí mnohé sáhnout si na vlastní dno. Zdá se, že žijí v zemi, která na své lidi zapomněla, a kde se nelze domoci práva. Poslední nadějí pro miliony lidí zůstává prezident Vladimir Putin, na nějž se obracejí skrze videa na YouTube. Na film, který jsme v dubnové předpremiéře uvedli jako první z letošního festivalového programu, se můžete podívat už teď na www.jedensvetonline.cz.
2. My jsme Rusko (2020, 63 min)
Pokračovat můžete dokumentem, který zachycuje kampaň a zatčení nejhlasitějšího opozičního vůdce Alexeje Navalného před prezidentskými volbami v roce 2018. Bok po boku mladých moskevských studentů Nikolaje, Mileny a dalších, zakoušíme, co to znamená veřejně vyjádřit jiný než oficiální postoj, a kolik předsudků a překážek je potřeba ustát, pokud chce člověk oponovat ohromnému státnímu aparátu a stát si za svými právy. V dokumentární prvotině režisérky Alexandry Dalsbaek My jsme Rusko máte možnost prožít největší protiputinovské protesty v novodobé historii země.
3. Kombinát (2020, 76 min)
Od politiky k člověku se dostaneme blíže ve filmu Kombinát režiséra Gabriela Tejedora. Jeden svět uvede vizuálně působivý dokument a zároveň velmi osobní, intimní pohled do každodenního života několika přátel žijících v bezprostřední blízkosti jedné z největších ruských železáren, v jednom z nejznečištěnějších měst na světě. Radosti i smutky a snaha o nalezení místa v životě se odvíjejí na pozadí obrovských továren, dříve pýchy Sovětského svazu, ve městě Magnitogorsk v Čeljabinské oblasti.
4. Němý hlas (2020, 51 min)
Přesuňme se o dva tisíce kilometrů jihozápadně do Čečenska, kde být gayem může znamenat ohrožení života. Ve filmu Němý hlas se seznámíte s mladým nadějným zápasníkem bojových sportů Kavajem, jemuž kvůli jeho sexuální orientaci hrozí vlastní bratr smrtí. Po této zkušenosti Kavaj oněmí. Ve své rodné zemi nemůže nadále žít a prchá proto do Evropy. O nový začátek a také znovunalezení svého hlasu se pokouší v Belgii. K rovnoprávnosti mají sexuální menšiny v Rusku zatím ještě velmi dlouhou cestu a situace v Čečensku je, s nedávnými vlnami zadržování, zmizení, mučení a vražd gayů, jednou z nejextrémnějších na světě.
5. Hořká chuť lásky (2020, 86 min)
Trochu odlehčení nabízí dokument zachycující jeden z ruských fenoménů: výletní plavby lodí pro lidi, kteří mají pocit, že nejlepší léta mají již za sebou, ale ještě nepatří do starého železa. Polský režisér Jerzy Sladkowski s citlivým humorem zachytil každodenní plynutí času na lodi Maxim Gorkij, vesmíru samému o sobě, v němž se proplétají jednotlivé příběhy a životní epizody pestrého spektra svérázných postav. Plavba po Volze představuje rituál, který jim umožní udělat tlustou čáru za minulostí a najít to, po čem touží: nové známosti, nové přátele, a kdoví, možná i novou lásku.
6. Garážníci (2020, 76 min)
Jak vypadá chalupaření po rusku? Základem je vlastní garáž. V garážové kolonii za polárním kruhem má každý vlastní svět, který si utváří k obrazu svému. Viktor hloubí pod podlahou několik podlaží. Pavel odvedle zase vyřezává ikony. Sergej si ve své garáži cosi kutí a obrábí, ač zápolí s Parkinsonovou chorobou. Ilja L. píše poezii a dává dohromady kapelu. A jeho jmenovec Ilja K. sní o tom, jak si sběrem šrotu vydělá na audi a na nové zuby. Díky novému filmu režisérky Nataliyi Yefimkiny můžete i vy nakouknout do garážových světů, v nichž je s výjimečnou pozorovatelskou citlivostí zachycena ruská duše v plném rejstříku poloh, od úsměvné zemitosti až po truchlivou hloubavost.