Celovečerní dokument
Bílý anděl
Policista Vasyl Pipa pomáhá evakuovat obyvatelstvo městečka Marjinka, které se ocitlo pod ruskou palbou. Po dobu několika měsíců zachycuje kamera na jeho helmě záběry, které jsou důkazem válečných zločinů.
Název soutěžní sekce Máte právo vědět vypovídá mnohé o jejím zaměření. Soustředěna je zde desítka dokumentů, jejichž témata jsou natolik palčivá, že je třeba je dostat k co nejširšímu publiku.
I letos jde navíc o sekci regionálně mimořádně pestrou – podíváme se na Tchaj-wan, prozkoumáme krutý severokorejský režim nebo osud ruské opozice po začátku války na Ukrajině.
Poslednímu zmíněnému se věnuje film O karavaně a psech. Jakým způsobem může fungovat vůči režimu kritická opozice ve válečném stavu, když i před začátkem agrese byla její činnost mimořádně složitá? Podobně obtížné situaci čelí aktivisté*aktivistky v Íránu. Turbulentní osudy exilového novináře Rúholláha Zama sleduje snímek Syn duchovního, který nabírá formu do poslední chvíle nepředvídatelného politického thrilleru.
Jedinečný náhled poskytne tato sekce také do nitra běloruské opozice, konkrétně do exilového štábu prezidentské kandidátky Svjatlany Cichanouské. Ve filmu Náhodou prezidentkou sledujeme Lukašenkovu soupeřku v litevském exilu, odkud její tým neúnavně podporuje odboj přímo v Bělorusku. Ve středu dění snímku Neviditelný národ se také ocitá hlava státu: Cchaj Jing-wen z Tchaj-wanu. Film přehledně mapuje historii vztahů ostrovního státu s Čínou a jeho snahu o nezávislost.
Tematickou pestrost soutěže mimo jiné doplňuje také řecký dokument Proti větru, který se vztahuje k hnutí #MeToo. Zneužívání ve sportovním prostředí je velkým tématem a příběh mladé jachtařky Amalíje ukazuje, jak složité je dosáhnout soudní cestou spravedlnosti.