Filmy, které mění svět

Závěrečnými titulky v kině to nekončí. Představujeme vám dokumenty, k nimž existuje kampaň, ke které se můžete přidat. Tyto kampaně většinou nabízejí možnost pomoci protagonistům filmů v jejich nesnázích.

Najdete tu ale i tipy na další zahraniční i české organizace a iniciativy, které se věnují tématům, jež jsou ve filmech zachycena. Informace jsme rozdělili do pěti tematických celků: Ženská práva, Sociální služby, Demokracie, Humanitární pomoc, Ekologie a životní prostředí, Onemocnění.

Možností, jak se zapojit, je mnoho.

Onemocnění

 • Boj s duševním onemocněním Den za dnem

  Protagonisté dokumentu Den za dnem jsou do určité míry oběťmi své minulosti a prostředí, ve kterém vyrůstali. To se podepisuje na jejich duševním zdraví a v bojích s vnitřními démony zdaleka nejsou sami.

  Film je doprovázen impactovou kampaní, kterou sponzoruje nezisková produkční společnost g3nerations. Skrze příspěvek této kampani přispíváte na fungování organizací a komunit, které pomáhají lidem s duševním onemocněním. Zároveň díky penězům dostávají protagonisté příležitost cestovat s filmem a šířit osvětu mezi diváky.

  Více informací o filmu naleznete v Archivu zde.

 • Centrum provázení Bezpodmínečně

  Dánsko je považováno za jednu z nejvyspělejších zemí Evropy, přesto se Dánům nevyhýbají duševní onemocnění – každý desátý člověk tam má diagnostikovanou určitou formu duševní poruchy. Film Bezpodmínečně sleduje speciální skupinové terapie pro rodiče, u jejichž dítěte se duševní onemocnění projevilo.

  Pokud byste si ovšem mysleli, že takové možnosti nabízí právě jen Skandinávie, jste na omylu. V Česku těmto rodinám pomáhá například Centrum provázení. Pomáhá jim vyrovnat se s těžkou skutečností a podporuje je v dalších krocích tak, aby se dítěti dostalo té nejlepší možné péče.

  Podívejte se na film na naší VOD platformě JS online zde.

 • Duševní zdraví pro děti Jason

  Jason, protagonista stejnojmenného dokumentu, si prošel traumatickým dětstvím, se kterým se vyrovnává pomocí intenzivních terapií. V případě důslednější prevence a lepšího rodinného zázemí by jeho situace nemusela zajít tak daleko.

  V českém kontextu to první nabízí například organizace Duševní zdraví pro děti. Snaží se destigmatizovat problematiku duševních onemocnění a přispívat k tomu, aby se děti i rodiče měli v případě problémů na koho obrátit.

  Více informací o filmu naleznete v Archivu zde.

 • Nautis Je to můj bratr

  Ústřední postava dokumentu Je to můj bratr je nejen nevidomá a neslyšící, ale navíc má i lehkou formu autismu.

  NAUTIS (Národní ústav pro autismus) lidem s tímto onemocněním pomáhá v českém kontextu již od roku 2003. Organizaci, která si stanovuje za cíl pomáhat jak jednotlivým lidem s autismem, tak jejich rodinám, můžete podpořit jako dobrovolníci, finančním i věcným darem, i dalšími způsoby.

  Podívejte se na film na naší VOD platformě JS online zde.

Ekologie a životní prostředí

 • Boj za práva zvířat Za zvířata

  Kruté zacházení se zvířaty na farmách je dlouhodobým problémem, na který se snaží upozornit řada aktivistů. Činí tak i protagonistka dokumentu Za zvířata, který si klade otázku, jakým způsobem takový typ aktivismu provozovat.

  Pokud se sami sebe ptáte na něco podobného, zkuste třeba začít na stránkách Animal Equality. Na těch se dozvíte mnohé o aktuálních kampaních za práva zvířat a zároveň můžete začít finančním příspěvkem, kterým pomůžete krutému zacházení se zvířaty zamezit.

  Více informací o filmu naleznete v Archivu zde.

 • Jednej teď! 70/30

  Ve filmu 70/30 sledujeme, jak se dánská vláda snaží prosadit zákony v souladu s udržitelným způsobem života.

  ACT NOW je kampaň Organizace spojených národů, která k tomu skrze intuitivní aplikaci vybízí každého z nás. Počet drobných, ale přesto podstatných skutků pro dobro klimatu, které tato aplikace již zaznamenala, se blíží 5 milionům. Zkuste si ji stáhnout také a pomozte tento milník přeskočit!

  Více informací o filmu naleznete na naší VOD platformě JS online zde.

 • Osvěta o změně klimatu O mravencích a kobylce

  Klimatická změna není politickou agendou, kterou se elity snaží zastrašovat své občany, ale žitou realitou nezanedbatelné části světa. To se snaží americkým farmářům vysvětlit dvojice žen z Malawi ve filmu O mravencích a kobylce. Celý film byl točen v souladu s udržitelností a štáb na konci zveřejňuje, jakou uhlíkovou stopu během natáčení vyprodukoval.

  Na oficiálním webu filmu pak najdete sekci Take Action, v rámci které můžete podpořit farmy a další subjekty, které se v dokumentu objevují.

  Více informací o filmu naleznete na naší VOD platformě JS online zde.

 • Plastové znečištění Severní proud

  Dokument Severní proud stojí na zajímavém experimentu – jeho režisér se rozhodne v Drážďanech vypustit do Labe plastovou láhev a pomocí GPS lokátoru sledovat, kam se dostane. Empiricky tak dokazuje známou věc – plasty se z nejrůznějších koutů světa mohou dostat prakticky kamkoliv a znečišťovat tak celou planetu.

  Chcete pomoci tomu zabránit? Sdílejte a podporujte mezinárodní kampaň Rethink Plastic, která občany Evropské unie nabádá ke změně jejich přístupu k plastovým materiálům.

  Více informací o filmu naleznete v Archivu zde.

 • Rebelie proti vyhynutí Rebelie

  Hnutí Extinction Rebellion se z místa svého vzniku ve Velké Británii postupně dostalo do nejrůznějších koutů světa. Vznik hnutí okolo charismatického, ale velmi ambivalentního lídra Rogera Hallama mapuje dokument Rebelie.

  Po jeho zhlédnutí můžete posoudit, jak si oproti původní verzi hnutí stojí jeho česká mutace nazvaná → Rebelie proti vyhynutí. Pokud těmto aktivistům chcete pomoci, případně se k nim přidat, mrkněte na jejich web a promyslete možnosti, jak popohnat Česko ke zlepšení místního přístupu ke klimatické problematice.

  Více informací o filmu naleznete na naší VOD platformě JS online zde.

 • Zachraňme pralesy Incendios

  Český dokumentarista Martin Trabalik se vydal do Bolívie, aby zde zachytil snahy dobrovolných hasičů o zamezení vypalování pralesa Chiquitano. Navzdory veškerým snahám environmentalistů totiž tento tropický střídavě vlhký les stále trpí kvůli průmyslovým a zemědělským zájmům.

  Pokud vás film Incendios zasáhne, podívejte se na FCBC – Nadaci pro zachování pralesa Chiquitano, která se již od roku 1999 snaží prales chránit na mnoha úrovních.

  Podívejte se na film na naší VOD platformě JS online zde.

Humanitární pomoc

 • Nadja Muradová Andělé ze Sindžáru

  Nadja Muradová, držitelka Nobelovy ceny míru, na vlastní kůži zažila hrůzy, kterých se ISIS dopustil na lidu Jezídů. Velkolepou rekapitulaci těchto událostí přináší snímek Andělé ze Sindžáru, v němž je jedním z protagonistů také Nadjin bratr.

  Nadace Nadyi Murat má za úkol pomoci komunitě Jezídů a Jezídek, která byla násilně vykořeněna ze své domovské půdy a její členové si vytrpěli nepředstavitelné. Váš finanční dar pomůže jejich budoucím generacím k lepšímu životu.

  Podívejte se na film na naší VOD platformě JS online zde.

 • Fond pro Venezuelu Tak mračná obloha

  Ambietní, potemnělý dokument Tak mračná obloha divákům nenávodným, ale o to důslednějším způsobem zprostředkovává obrázek situace, ve které se dnes nachází Venezuela. Chudoba, obrovská inflace, hromadná migrace…

  Tomu všemu a mnoha dalším problémům tato země dnes čelí. Skrze Venezuela Relief Fund, který zprostředkovává organizace World Vision, můžete přispět ke zlepšení kolabujícího zdravotního systému a celkovému zlepšení situace v zemi, která čelí krizi jako dnes málokterá jiná.

  Více informací o filmu si můžete přečíst v Archivu zde.

Demokracie

 • Hongkongská hlídka Když město povstane

  Protesty za autonomii Hong Kongu hýbaly světem podobným způsobem, jako protesty po prezidentských volbách v Bělorusku. Dokumentární film Když město povstane je zachycuje optikou individuálních příběhů několika protestujících, primárně studentů.

  Kampaní na podporu Hong Kongu je celá řada, snadno lze vyjádřit svou solidaritu například díky Hong Kong Watch. Na jejich stránkách si můžete projít aktuální kampaně a také přispět finančním darem, čímž se sami stanete členem této „hlídky“.

  Podívejte se na film na naší VOD platformě JS online zde.

 • Investigativní žurnalistikou k demokracii Zákulisí novinařiny

  Investigativní novináři jsou hlídacími psy demokracie, to vám řeknou na každé katedře žurnalistiky. Dokument Zákulisí novinařiny ukazuje, jakým způsobem jejich práce funguje ve 21. století. A také je důkazem, jak je důležitá tato profese pro společenské blaho.

  Velké investigativní kauzy s přesahem za hranice naší republiky řeší například portál Investigace.cz. Jsou součástí prestižních mezinárodních sítí investigativních novinářů, stejně jako hrdinové výše zmíněného dokumentu pracovali na kauze Panama Papers a mnoha dalších. Pokud chcete, aby kvalitní novinařina v Česku vzkvétala, podpořte je finančním darem.

  Více informací o filmu naleznete v Archivu zde.

 • Protesty v Chile V první linii

  Chile bojuje za demokracii. A dokument V první linii tyto protesty zachycuje očima aktivistů a především aktivistek přímo v centru dění. Právě na ženské bojovnice je zaměřená impactová kampaň navázaná na film.

  Kampaň zde má jasně definované cíle – navázat partnerství s organizacemi, které pomohou zlepšit podmínky pro původní obyvatele, navázat přeshraniční kontakty a šířit osvětu o situaci v zemi i mimo Chile. Pomozte jim i vy a podělte se o informace nabyté z filmu se svým okolím!

  Více informací o filmu naleznete v Archivu zde.

 • Za svobodné Bělorusko Hlas

  Bělorusko je považováno za poslední skutečnou diktaturu v Evropě. Své by o tom mohla vyprávět protagonistka filmu Hlas. Účastnice protestů po prezidentských volbách.

  Tím nejsnazším způsobem, jak projevit běloruskému lidu empatii a solidaritu, je podepsání petice za svobodné Bělorusko. Přidejte k již více než 90,000 podpisů i ten svůj!

  Více informací o filmu v Archivu.

Sociální služby

 • Pomoc dětem v dětských domovech Opouštět Počátky

  Český dokumentární film Opouštět Počátky tematizuje nedostatky systému pomoci mladým dospělým, kteří opustí dětské domovy. Často se ocitají bez práce, pořádného bydlení, nikdo je nepřipraví na to, co je v životě po domově čeká.

  Dejme dětem šanci je tu od toho, aby se takovým osudům předešlo. Díky individuálním příspěvkům mají děti šanci uspořit si něco do budoucna, získat lepší studijní příležitosti i držet si kontakt s vnějším světem. Každá podpora se zde počítá!

  Film ke zhlédnutí na naší VOD platformě JS online zde.
  (+AD, +SDH) 

Ženská práva

 • Porodní asistence a pomoc při porodu Nový život

  Porodní asistentky jako aktivistky a nenápadné hrdinky představuje snímek Nový život skrze silnou protagonistku Chantal Birman.

  V České republice se tématem bezpečného porodu a předporodní přípravy zabývá organizace Aperio. Mimo jiné nabízí poradnu pro nadcházející rodiče, nejrůznější kurzy pro odborníky i laiky a připravila podrobného průvodce porodnicemi po Česku. Podpořit je a projít si jejich nabídku můžete zde.

  Film je ke zhlédnutí na naší VOD platformě JS online zde.
  (+SDH)

 • Sterilizace žen a institucionální rasismus Vykradené ženy

  Dokument Vykradené ženy pomohl významně upozornit na odsouzeníhodnou praktiku v kalifornských věznicích – vynucené sterilizace vězeňkyň především tmavé barvy pleti.

  Snímek jednak pomohl dostat tuto problematiku do veřejné debaty, impactová kampaň zde, která se k němu váže, pak výrazně přispěla k udělování kompenzací ženám, které si sterilizací a zradou systému, v nějž věřily, prošly. Podívejte se, jak může film krom silného tématu nabídnout i možnosti řešení a pomoci.

  Více informací o filmu si můžete přečíst v Archivu zde.

 • Svoboda k potratu Naše volba, náš hlas

  Zemí, které se staví negativně k právu žen na potrat, je až příliš mnoho. Díky stále přežívajícímu zákonu z poloviny 19. století, to by jen tak někdo netipnul. Právě to odhaluje dokument Naše volba, náš hlas.

  Iniciativ, skrze něž můžete přispět na zlepšení celkové situace, je ovšem spousta po celém světě. Ať už skupina polských žen žijících v Česku, které si říkají Ciocia Czesia, irská Abortion Rights Campaign nebo celosvětová kampaň Safe abortion. Stačí si vybrat.

  Více informací o filmu si můžete přečíst v Archivu zde.