Filmy, které mění svět

Závěrečnými titulky v kině to nekončí. Představujeme vám dokumenty, k nimž existuje kampaň, ke které se můžete přidat. Tyto kampaně většinou nabízejí možnost pomoci protagonistům filmů v jejich nesnázích.

Najdete tu ale i tipy na další zahraniční i české organizace a iniciativy, které se věnují tématům, jež jsou ve filmech zachycena. Informace jsme rozdělili do pěti tematických celků: Ženská práva, Sociální služby, Demokracie, Humanitární pomoc, Ekologie a životní prostředí, Onemocnění.

Možností, jak se zapojit, je mnoho.

Onemocnění

 • Boj s duševním onemocněním

  Deprese, schizofrenie, bipolární porucha. S těmito vážnými duševními chorobami se už léta potýkají protagonisté filmu Angela, Daniel a Dimitar. Po spáchání drobných přestupků se všichni tři nezávisle na sobě ocitli ve vězení. Protagonisté dokumentu Den za dnem jsou do určité míry oběťmi své minulosti a prostředí, ve kterém vyrůstali. To se podepisuje na jejich duševním zdraví a v bojích s vnitřními démony zdaleka nejsou sami. Režisérka Margaret Byrne, která se sama léčí s psychickým onemocněním, zachycuje každodenní zápas lidí žijících na pomezí duševní nemoci, chudoby a závislosti s mimořádnou citlivostí a porozuměním.

  Více informací o filmu naleznete v Archivu.

  Film je doprovázen impactovou kampaní, kterou sponzoruje nezisková produkční společnost g3nerations. Skrze příspěvek této kampani přispíváte na fungování organizací a komunit, které pomáhají lidem s duševním onemocněním. Zároveň díky penězům dostávají protagonisté příležitost cestovat s filmem a šířit osvětu mezi diváky.

 • Centrum provázení

  Dánsko je považováno za jednu z nejvyspělejších zemí Evropy, přesto se Dánům nevyhýbají duševní onemocnění – každý desátý člověk tam má diagnostikovanou určitou formu duševní poruchy. Film Bezpodmínečně sleduje speciální skupinové terapie pro rodiče, u jejichž dítěte se duševní onemocnění projevilo.

  Podívejte se na film na naší VOD platformě JS online.

  Pokud byste si ovšem mysleli, že takové možnosti nabízí právě jen Skandinávie, jste na omylu. V Česku těmto rodinám pomáhá například Centrum provázení. Pomáhá jim vyrovnat se s těžkou skutečností a podporuje je v dalších krocích tak, aby se dítěti dostalo té nejlepší možné péče.

 • Duševní zdraví pro děti

  Jason, protagonista stejnojmenného dokumentu, si prošel traumatickým dětstvím, se kterým se vyrovnává pomocí intenzivních terapií. V případě důslednější prevence a lepšího rodinného zázemí by jeho situace nemusela zajít tak daleko.

  Více informací o filmu naleznete v Archivu.

  V českém kontextu to první nabízí například organizace Duševní zdraví pro děti. Snaží se destigmatizovat problematiku duševních onemocnění a přispívat k tomu, aby se děti i rodiče měli v případě problémů na koho obrátit.

 • Nautis

  Ústřední postava dokumentu Je to můj bratr je nejen nevidomá a neslyšící, ale navíc má i lehkou formu autismu.

  Podívejte se na film na naší VOD platformě JS online (+SDH).

  NAUTIS (Národní ústav pro autismus) lidem s tímto onemocněním pomáhá v českém kontextu již od roku 2003. Organizaci, která si stanovuje za cíl pomáhat jak jednotlivým lidem s autismem, tak jejich rodinám, můžete podpořit jako dobrovolníci, finančním i věcným darem, i dalšími způsoby.

Ekologie a životní prostředí

 • Boj za práva zvířat

  Kruté zacházení se zvířaty na farmách je dlouhodobým problémem, na který se snaží upozornit řada aktivistů. Činí tak i protagonistka dokumentu Za zvířata, který si klade otázku, jakým způsobem takový typ aktivismu provozovat.

  Více informací o filmu naleznete v Archivu.

  Pokud se sami sebe ptáte na něco podobného, zkuste třeba začít na stránkách Animal Equality. Na těch se dozvíte mnohé o aktuálních kampaních za práva zvířat a zároveň můžete začít finančním příspěvkem, kterým pomůžete krutému zacházení se zvířaty zamezit.

 • Jednej teď!

  V roce 2019 dokázali studentští aktivisté v Dánsku udělat z klimatické změny téma parlamentních voleb. Země pak představila jeden z nejambicióznějších klimatických plánů na světě: zákon, který má do roku 2030 zajistit snížení emisí o 70 procent.

  Ve filmu 70/30 sledujeme, jak se dánská vláda snaží prosadit zákony v souladu s udržitelným způsobem života.

  Více informací o filmu naleznete na naší VOD platformě JS online.

  ACT NOW je kampaň Organizace spojených národů, která k tomu skrze intuitivní aplikaci vybízí každého z nás. Počet drobných, ale přesto podstatných skutků pro dobro klimatu, které tato aplikace již zaznamenala, se blíží 5 milionům. Zkuste si ji stáhnout také a pomozte tento milník přeskočit!

 • Osvěta o změně klimatu

  Klimatická změna není politickou agendou, kterou se elity snaží zastrašovat své občany, ale žitou realitou nezanedbatelné části světa. To se snaží americkým farmářům vysvětlit dvojice žen z Malawi ve filmu O mravencích a kobylce. Celý film byl točen v souladu s udržitelností a štáb na konci zveřejňuje, jakou uhlíkovou stopu během natáčení vyprodukoval.

  Více informací o filmu naleznete na naší VOD platformě JS online.

  Na oficiálním webu filmu pak najdete sekci Take Action, v rámci které můžete podpořit farmy a další subjekty, které se v dokumentu objevují.

 • Plastové znečištění

  Dokument Severní proud stojí na zajímavém experimentu – jeho režisér se rozhodne v Drážďanech vypustit do Labe plastovou láhev a pomocí GPS lokátoru sledovat, kam se dostane. Empiricky tak dokazuje známou věc – plasty se z nejrůznějších koutů světa mohou dostat prakticky kamkoliv a znečišťovat tak celou planetu.

  Více informací o filmu naleznete v Archivu.

  Chcete pomoci tomu zabránit? Sdílejte a podporujte mezinárodní kampaň Rethink Plastic, která občany Evropské unie nabádá ke změně jejich přístupu k plastovým materiálům.

 • Rebelie proti vyhynutí

  Hnutí Extinction Rebellion se z místa svého vzniku ve Velké Británii postupně dostalo do nejrůznějších koutů světa. Vznik hnutí okolo charismatického, ale velmi ambivalentního lídra Rogera Hallama mapuje dokument Rebelie.

  Po jeho zhlédnutí můžete posoudit, jak si oproti původní verzi hnutí stojí jeho česká mutace nazvaná Rebelie proti vyhynutí. Pokud těmto aktivistům chcete pomoci, případně se k nim přidat, mrkněte na jejich web a promyslete možnosti, jak popohnat Česko ke zlepšení místního přístupu ke klimatické problematice.

  Zhlédnout film můžete na naší VOD platformě JS online.

 • Zachraňme pralesy

  Český dokumentarista Martin Trabalik se vydal do Bolívie, aby zde zachytil snahy dobrovolných hasičů o zamezení vypalování pralesa Chiquitano. Navzdory veškerým snahám environmentalistů totiž tento tropický střídavě vlhký les stále trpí kvůli průmyslovým a zemědělským zájmům.

  Pokud vás film Incendios zasáhne, podívejte se na FCBC – Nadaci pro zachování pralesa Chiquitano, která se již od roku 1999 snaží prales chránit na mnoha úrovních.

  Podívejte se na film na naší VOD platformě JS online zde.

Humanitární pomoc

 • Nadja Muradová

  Nadja Muradová, držitelka Nobelovy ceny míru, na vlastní kůži zažila hrůzy, kterých se ISIS dopustil na lidu Jezídů. Velkolepou rekapitulaci těchto událostí přináší snímek Andělé ze Sindžáru, v němž je jedním z protagonistů také Nadjin bratr.

  Podívejte se na film na naší VOD platformě JS online zde.

  Nadace Nadyi Murat má za úkol pomoci komunitě Jezídů a Jezídek, která byla násilně vykořeněna ze své domovské půdy a její členové si vytrpěli nepředstavitelné. Váš finanční dar pomůže jejich budoucím generacím k lepšímu životu.

   

 • Fond pro Venezuelu

  Ambietní, potemnělý dokument Tak mračná obloha divákům nenávodným, ale o to důslednějším způsobem zprostředkovává obrázek situace, ve které se dnes nachází Venezuela. Chudoba, obrovská inflace, hromadná migrace…

  Tomu všemu a mnoha dalším problémům tato země dnes čelí. Skrze Venezuela Relief Fund, který zprostředkovává organizace World Vision, můžete přispět ke zlepšení kolabujícího zdravotního systému a celkovému zlepšení situace v zemi, která čelí krizi jako dnes málokterá jiná.

Demokracie

 • Hongkongská hlídka

  Protesty za autonomii Hong Kongu hýbaly světem podobným způsobem, jako protesty po prezidentských volbách v Bělorusku. Dokumentární film Když město povstane je zachycuje optikou individuálních příběhů několika protestujících, primárně studentů.

  Podívejte se na film na naší VOD platformě JS online.

  Kampaní na podporu Hong Kongu je celá řada, snadno lze vyjádřit svou solidaritu například díky Hong Kong Watch. Na jejich stránkách si můžete projít aktuální kampaně a také přispět finančním darem, čímž se sami stanete členem této „hlídky“.

 • Investigativní žurnalistikou k demokracii

  Investigativní novináři jsou hlídacími psy demokracie, to vám řeknou na každé katedře žurnalistiky. Dokument Zákulisí novinařiny ukazuje, jakým způsobem jejich práce funguje ve 21. století. A také je důkazem, jak je důležitá tato profese pro společenské blaho.

  Velké investigativní kauzy s přesahem za hranice naší republiky řeší například portál Investigace.cz. Jsou součástí prestižních mezinárodních sítí investigativních novinářů, stejně jako hrdinové výše zmíněného dokumentu pracovali na kauze Panama Papers a mnoha dalších. Pokud chcete, aby kvalitní novinařina v Česku vzkvétala, podpořte je finančním darem.

 • Protesty v Chile

  Chile bojuje za demokracii. A dokument V první linii tyto protesty zachycuje očima aktivistů a především aktivistek přímo v centru dění. Právě na ženské bojovnice je zaměřená impactová kampaň navázaná na film.

  Kampaň zde má jasně definované cíle – navázat partnerství s organizacemi, které pomohou zlepšit podmínky pro původní obyvatele, navázat přeshraniční kontakty a šířit osvětu o situaci v zemi i mimo Chile. Pomozte jim i vy a podělte se o informace nabyté z filmu se svým okolím!

 • Za svobodné Bělorusko

  Bělorusko je považováno za poslední skutečnou diktaturu v Evropě. Své by o tom mohla vyprávět protagonistka filmu Hlas. Účastnice protestů po prezidentských volbách.

  Tím nejsnazším způsobem, jak projevit běloruskému lidu empatii a solidaritu, je podepsání petice za svobodné Bělorusko. Přidejte k již více než 90,000 podpisů i ten svůj!

Sociální služby

Ženská práva