Jeden svět NMNM 2025: Mladá generace je v tom s námi!

Rozhovor

Po úspěšném loňském prvním ročníku nabídne kulturní dům i letos v dubnu bohatý program během festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Na školní projekce, které budou v dopoledních hodinách probíhat od 22. do 25. dubna, se přihlásilo více než 1 500 dětí a mládeže od 6 do 18 let z celkem 11 škol z Novoměstska.

Promítat se bude na třech místech a zapotřebí budou čtyři moderátoři. Také program pro veřejnost, který je připraven od 24. do 27. dubna, je nabitý. Letos má organizační tým velkou radost z posily. Jde o pětici mladých lidí, kteří s přípravou a realizací festivalu dobrovolně pomáhají. Rozhovor s Emou Svobodovou, studentkou sexty novoměstského gymnázia, vedla Zdenka Sokolíčková.

Proč má podle tebe festival Jeden svět smysl?

ES: Festival je jedinečnou příležitostí rozšířit si obzory v tématu lidských práv i dění ve světě. Přijde mi to moc důležité, pro nás mladou generaci obzvlášť. Proto mám radost z konceptu školních projekcí, na které byla vybrána témata, která by nás mohla (a měla) zajímat.

Proč ses rozhodla letos pomáhat s novoměstskou edicí festivalu jako dobrovolnice?

ES: Ráda podpořím věci, co mi dávají smysl. Beru to jako možnost ovlivňovat aspoň malý kousek světa, i když ještě nemám právo volit. Když jsem se dozvěděla o nabídce pomoci s festivalem, brala jsem to jako možnost získat zkušenosti s přípravou festivalu, setkat se se zajímavými lidmi a ponořit se do aktuálních společenských témat. Když jsme se o tom později bavili v naší skupince přátel z dramaťáku a měli na věc stejný názor, nebyl důvod váhat.

Na který bod programu bys diváky pozvala obzvlášť srdečně?

ES: Rozhodně doporučuji snímek Ta druhá, který autenticky zachycuje fenomén tzv. skleněných dětí (dětí, které mají sourozence s postižením, pozn. red.). Nejvíc se asi těším na film Žádná jiná země, který nedávno dostal Oscara, a myslím, že i beseda po promítání bude stát za to. Na který bod programu se nejvíc těšíš ty?

ZS: Já vyhlížím atmosféru plného sálu, ve kterém jsou všichni na jedné lodi. Komunita lidí, kterým není lhostejné bezpráví, kteří jsou odhodlaní vědět víc a debatovat.