Novinka

Zajímá vás téma stárnutí a ztráty paměti? Tak přijďte v neděli 14. dubna v 16.30 h. na Jeden svět!

Promítat budeme snímek Domov Chagrin Valley.

Máte mezi svými blízkými člověka s demencí? Chcete lépe pochopit, v jaké realitě žijí budoucí klienti novoměstského Domov Pomněnka? V tom případě byste si neměli nechat uniknout dokument, který se na tato témata zaměřuje. 

Vypadá to tu jako na americkém předměstí 50. let minulého století. Obyvatelé Chagrin Valley, zařízení pro seniory a seniorky s demencí, vysedávají na předzahrádkách svých pomyslných domovů a scházejí se na náměstí, nad nímž nikdy nezapadá slunce. „Proč jsem tady?“ ptá se devadesátiletá rezidentka Florence. Když jí zrovna slouží paměť, v jejím novém domově se jí líbí. Cení si obětavé péče ošetřovatelského týmu, s nímž ráda s nadhledem konverzuje. Rozhovory s lidmi ztrácejícími paměť zahrnují každodenní ujišťování o tom, co je zrovna za den nebo kolik je komu let. Film kromě mizejících duševních světů zaznamenává i tvrdou práci zaměstnanců a zaměstnankyň, často ze sociálně vyloučených poměrů, které po noční směně v práci čeká další u nich doma. Idylickými kulisami zastřešeného maloměsta se proplétají sanitární vozíky a jeho obyvatelstvo společně tvoří svět, v němž se jedni hrouží hlouběji do minulosti, zatímco druzí s nadějí sní o lepší budoucnosti.

Po projekci filmu Domov Chagrin Valley pořádáme panelovou diskuzi...Při ní se můžete těšit na tři lidi z oboru.

Matěj Lejsal vystudoval management na VŠE v Praze a sociální práci na Univerzitě Karlově. Na UK dodnes přednáší sociální politiku a také působí jako vědecký pracovník na Fakultě humanitních studií. V neziskové organizaci Sue Ryder, která provozuje renomovaný pražský domov pro seniory, pracuje už dvacet let, od roku 2006 jako ředitel.

Petra Stávková působí jako sociální pracovnice v Poradně Svítání pro pečující a pozůstalé a jako vedoucí Centra denních služeb Brno. Ve své profesi se setkává s rodinami, které pečují o lidi se syndromem demence nebo se ocitli na konci života. Pracovala v Masarykově onkologickém ústavu a Hospici Sv. Alžběty v Brně.

Lada Žertová pracuje v brněnské Diakonii ČCE, původně jako vedoucí chráněného bydlení pro osoby s duševním onemocněním, nyní jako vedoucí Kontaktního místa České alzheimerovské společnosti. Věnuje se osobám, které onemocněly demencí, a pomáhá také těm, které o ně pečují. Besedu moderuje Petr Hladík, který se angažuje v novoměstském projektu Domov Pomněnka.