JS online

Online část festivalu završila jednosvětí festivalové dění v České republice. Festival Jeden svět zaplnil kina ve 28 městech a poté se přesunul od 2. do 16. dubna na Jeden svět online. Tam jsme pro vás umístili 20 výrazných snímků z letošní festivalové nabídky. V pohodlí domova jste se tak mohli podívat i na tři oceněné snímky letošního ročníku.

V obýváku dva lidé sedí na pohovce, jedí pizzu a sledují film v počítačí.

Letošní online část festivalu tedy skončila, ale zásobovat kvalitními lidskoprávními dokumenty vás budeme i nadále. Platforma Jeden svět online totiž běží po celý rok a na vybrané dokumenty z předchozích ročníků se můžete koukat kdykoli a odkudkoli z celé České republiky. 

Právě letos slaví festival Jeden svět 25. let od svého vzniku, a proto pro vás v průběhu celého roku přidáváme oceněné i jiné zásadní dokumenty z historie festivalu. A pokud máte zájem o ty opravdu nejnovější, nezoufejte. Už v květnu na Jeden svět online vrátíme malý balíček filmů z letošního festivalového programu.

Kompletní filmovou nabídku najdete na webových stránkách www.jedensvetonline.cz.

Všechny snímky mají české a anglické titulky, některé z nich jsou opatřeny popisnými titulky či audiopopisem.

25 let festivalu

Plavou v tom

Dylan Williams, Švédsko, Spojené království / 70 min. / 2010

Filmař Dylana Williamse zpracovává téma krize středního věku, se kterou se vyrovnává typickým britským humorem. Nevinný koníček se časem promění až v touhu dosáhnout na neoficiální světový pohár v mužském synchronizovaném plavání. Dokument Plavou v tom jsme na festivalu promítli v roce 2011.

60 KČ

Zhlédnout film

25 let festivalu

Z popelnice do lednice

Valentin Thurn, Německo / 88 min. / 2011

Film Z popelnice do lednice promítaný v roce 2012, předkládá znepokojivá a alarmující fakta o našem vztahu k jídlu. Nejméně polovina zeleniny, která se vypěstuje skončí na skládce. V dokumentu hledá režisér Valentin Thurn možnosti, jak tuto situaci zlepšit. Pokud bychom totiž plýtvání omezili na polovinu, mělo by to na produkci skleníkových plynů podobný efekt, jako kdyby vymizela ze silnic čtvrtina aut.

60 KČ

Zhlédnout film

25 let festivalu

O otcích a synech

Talal Derki, Německo, Libanon, Katar, Sýrie / 98 min. / 2017

Unikátní film O otcích a synech, promítaný na festivalu v roce 2018, by byla chyba nepřipomenout. Režisérovi Talalu Derekimu se podařilo dostat do rodiny Abú Usámy islámského radikála a bojovníka teroristické skupiny Fronta an-Nusrá. Intimně sleduje, jak džihádista vychovává své syny k tomu, aby se brzy také stali bojovníky za vznik islámského chalífátu. Snímek je neobyčejnou studií islámské radikalizace.

80 KČ

Zhlédnout film

25 let festivalu

Nepřátelé národa

Rob Lemkin, Thet Sambath, Spojené království, Kambodža / 94 min. / 2009

Kambodžský novinář Thet Sambath sbírá rozhovory s lidmi, kteří se přímo podíleli na vraždění za vlády Rudých Khmerů v sedmdesátých letech. V té době bylo v Kambodži brutálně pozabíjeno přes dva miliony lidí včetně blízké rodiny Theta Sambatha. Ten si získal důvěru i Nuona Chea, pravé ruky tehdejšího diktátora Pol Pota. Snímek Nepřátelé národa seznamuje s mrazivými výpověďmi o vraždění i řadou unikátních záběrů o jednom z nejkrvavějších režimů v historii.

60 KČ

Zhlédnout film

25 let festivalu

Blanche nebude sedět v koutě

Valeria Bruni Tedeschi, Yann Coridian, Francie / 84 min. / 2016

Dvaadevadesátiletá Blanche trpí Alzheimerovou chorobou. Žije v geriatrickém centru, do kterého přichází tanečník Thierry, v jehož přítomnosti Blanche ožívá. Poetický film otevírá téma citových potřeb seniorů a potvrzuje, moc arteterapie a beze slov dokazuje, že i ve starém tělě dřímá mladá duše.

Zhlédnout film