Porota Václava Havla

V kategorii Máte právo vědět uděluje porota Cenu Poroty Václava Havla za nejlepší film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Zasedají v ní významní obránci a obránkyně lidských práv a světoví představitelé a představitelky nevládního sektoru či institucí.

Portrét Lester Álvarez

Lester Álvarez

Lester Alvarez ukončil v roce 2011 studium v oboru výtvarná umění na Vyšší umělecké škole v kubánské Havaně. Věnuje se umělecké tvorbě a organizaci a produkci kulturních akcí v rámci různých médií ve spolupráci se skupinami osob a s prostory na okraji společnosti. V roce 2015 založil umělecký a nakladatelský projekt La Maleza, který se zaměřuje na vydávání cenzurovaných a nepublikovaných děl. Společně s kurátorem Abelem Gonzálezem Fernándezem vytvořil v roce 2019 video sérii s názvem Sin 349 o mladých představitelích umělecké a kulturní scény, kteří se postavili proti nařízení o regulaci svobody slova na Kubě. Série Sin 349 obdržela grant Next Generation od fondu Prince Claus Fund. S projektem ve stylu „expanded cinema“ s názvem El viaje de Salazar, který sestává z děl využívajících různá média, absolvoval školu Elías Querejeta Zine Eskola v San Sebastiánu a v roce 2020 získal rezidenční pobyt ve Španělské filmové akademii. Lester Alvarez má za sebou samostatné výstavy a účast ve skupinových výstavách a řídil kulturní akce na Kubě, v USA, ve Velké Británii, v Argentině, Španělsku, Francii, Švýcarsku, Rakousku a Německu.

Portrét Lukáš Diko

Lukáš Diko

Lukáš Diko je šéfredaktorem a předsedou Investigativního centra Jana Kuciaka (ICJK). Je investigativní novinář a mediální lídr s více než 20letými zkušenostmi. Působil jako ředitel zpravodajství, sportu a publicistiky ve slovenské veřejnoprávní RTVS. Je spoluautorem Etického kodexu slovenských novinářů přijatého v roce 2011.

Portrét Samar Elhussieny

Samar Elhussieny

Samar Elhussieny je egyptská obhájkyně lidských práv, která má rozsáhlé zkušenosti z oblasti občanských svobod, prosazování zájmů prostřednictvím mechanismů OSN a EU, rovnosti pohlaví a svobody tisku. Od roku 2017 žije v důsledku svého aktivismu v exilu. V současné době působí jako programová ředitelka Egyptského fóra pro lidská práva (EHRF) a věnuje se posílení ochrany lidských práv a zapojení občanské společnosti.

Díky svým znalostem a zkušenostem z výzkumu, prosazování zájmů a mezinárodní činnosti zastávala v minulosti stěžejní pozice. Byla mimo jiné koordinátorkou pro výzkum a angažovanost pro oblast Blízkého východu, severní Afriky a Turecka v organizaci Coalition for Women in Journalism a výkonnou ředitelkou výzkumného ústavu Andalus Institute for Tolerance and Anti-Violence Studies. Vedla iniciativy zaměřené na ochranu novinářů a svobody tisku a na boj proti nesnášenlivosti v náročných politických kontextech.

Je také aktivní členkou skupiny EUROMED Gender Working Group a přispívá k regionální dialogům zaměřeným na spravedlnost a bezpečnost ve vztahu k rovnosti pohlaví. Získala bakalářský titul v oboru politologie a magisterské tituly ve dvou dalších oborech, mezinárodní právo (lidská práva) a mezinárodní management. Vnáší tak mezioborový přístup do prosazování zájmů, sledování voleb, studia otázek souvisejících s rovností pohlaví a bezpečností a ochrany obhájců lidských práv a novinářů.

Další poroty

Porota Mezinárodní soutěže

Porota Mezinárodní soutěže uděluje dvě ceny v kategorii Mezinárodní soutěž: Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii a Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film. V porotě zasedají významní filmoví experti*expertky ze zahraničí i Česka.

Porota Václava Havla

V kategorii Máte právo vědět uděluje porota Cenu Poroty Václava Havla za nejlepší film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Zasedají v ní významní obránci a obránkyně lidských práv a světoví představitelé a představitelky nevládního sektoru či institucí.

Porota České soutěže

Porota uděluje Cenu poroty České soutěže za nejlepší české či koprodukční filmy z uplynulého a aktuálního roku v kategorii Česká soutěž.

Porota soutěže imerzních filmů

Porota uděluje Cenu soutěže imerzních filmů projektu virtuální reality s nejvýraznějším společenským dopadem v kategorii Soutěž imerzních filmů. Hodnotí se využití současné imerzní technologie a specifické narace pro šíření povědomí o lidskoprávních tématech. V porotě zasedají umělci*kyně, teoretici*čky, novináři*novinářky i experti*expertky v oblasti imerzního či herního umění a virtuální reality.

Regionální porota

Regionální porota sestává ze dvou zástupců*zástupkyň, které nominovali naši regionální partneři. Nominovanými mohou být příznivci a podporovatelé Jednoho světa v daném městě. Porota je poté doplněna ještě o držitele titulu Zlatý promítač, který je udělován naší platformou Promítej i ty!. Vítězný film, který získá Cenu regionální poroty, bude zařazen do výběru dokumentů v programu Promítej i ty! v roce 2025.

Studentská porota

Každý rok vybíráme několik aktivních středoškoláků a středoškolaček, kteří jsou zapojeni do programu Jednoho světa na školách. Ti pak hodnotí během festivalu nejlepší film z kategorie Jeden svět pro studentky a studenty. Vítězný film je vyhlášen na slavnostním zakončení a obdrží Cenu studentské poroty.

Divácká cena za nejlepší film

Diváci a divačky mohou volit svůj nejmilejší film. Nejlépe hodnocený film pak získá Diváckou cenu. Hlasování probíhá přímo v kinech na tabletech. Ohodnotit film můžete označením jedné až pěti hvězdiček. Pět je nejvíce a jedna nejméně.

Divácká cena Nadačního fondu Abakus za mimořádnou debatu

Diváci a divačky vybírají pofilmovou debatu, která je nejvíce obohatila a mimořádně dobře doplnila promítaný film. Hlasování probíhá na tabletech nebo pomocí QR kódů u východu ze sálu kina.

Cenu podpořil nadační fond Abakus.

Dětská porota

Cena bude podruhé udělena i v kategorii Jeden svět dětem za krátkometrážní film, který je součástí dopoledních školních projekcí. Vybírat jej budou samotní žáci a žákyně, kteří jsou zapojení do celoročních aktivit Jedno světa na školách.