Porota České soutěže

Porota uděluje Cenu poroty České soutěže za nejlepší české či koprodukční filmy z uplynulého a aktuálního roku v kategorii Česká soutěž.

Tor Fosse

Tor Fosse je ředitelem norského filmového festivalu BIFF v Bergenu, kde byl také v roce 1999 jmenován členem městské rady. První ročník festivalu se konal v rámci programu Evropského hlavního města kultury v roce 2000. Předtím se Tor Fosse v roce 1991 podílel na založení Mezinárodního filmového festivalu v Arktidě a prvních osm let působil jako jeho producent a programový ředitel. V roce 1994 založil svou vlastní filmovou distribuční společnost Tour de Force a současně se dále věnoval práci pro festival Tromsø a poté i pro festival v Bergenu.

Uljana Toporovskaja

Uljana Toporovskaja je ředitelkou filmového festivalu Qara, který se od roku 2020 koná online a v kazašském Almaty. Tento nezávislý festival uvádí kreativní dokumenty z celého světa zaměřené na otázky sociálních a lidských práv, které jsou aktuální i v Kazachstánu.

Wood Lin

Wood Lin je filmař, filmový kritik, redaktor a festivalový organizátor se zaměřením na dokumentární filmy. Od roku 2013 působí jako odborný poradce výzkumného a programového oddělení Tchajwanského filmového a audiovizuálního institutu a v současné době je rovněž programovým poradcem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Amsterdamu (IDFA).

Prohlášení poroty

Rozmanitost a kvalita snímků v České soutěži na nás udělala velký dojem. Přestože bychom se rádi zmínili hned o několika filmech, musíme vyzdvihnout ten, který ostatní předčil filmovým řemeslem, zejména úchvatným obrazem, zvukovým designem a tvůrčím přístupem režisérky.  

Záměrem filmu bylo zachytit multikulturní společenství postižené přesunem těžebního průmyslu. Po představení několika protagonistů se postupně seznamujeme s různými příběhy, odkrýváme jednotlivé vrstvy a jsme nuceni k zamyšlení nad naším vlastním místem ve světě. Ale režisérka se obrací také do vlastního nitra a pátrá po odpovědi na osobní otázky sounáležitosti a domova. Cenu za nejlepší film v České soutěži získávají Návštěvníci Veroniky Liškové.

Další poroty

Porota Mezinárodní soutěže

Porota Mezinárodní soutěže uděluje dvě ceny v kategorii Mezinárodní soutěž: Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii a Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film. V porotě zasedají významní filmoví experti*expertky ze zahraničí i Česka.

Porota Václava Havla

V kategorii Máte právo vědět uděluje porota Cenu Poroty Václava Havla za nejlepší film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Zasedají v ní významní obránci a obránkyně lidských práv a světoví představitelé a představitelky nevládního sektoru či institucí.

Porota Jednoho světa interaktivně

Porota uděluje Cenu Jednoho světa interaktivně projektu virtuální reality s nejvýraznějším společenským dopadem v kategorii Jeden svět interaktivně. Hodnotí se využití moderní technologie a digitální narace pro šíření povědomí o lidských právech a jejich porušování. V porotě zasedají zástupci neziskových organizací, novináři*novinářky i experti*expertky v oblasti virtuální reality.

Regionální porota

Regionální porota se sestává ze dvou zástupců*zástupkyň, které nominovali naši regionální partneři. Nominovanými mohou být příznivci a podporovatelé Jednoho světa v daném městě. Porota je poté doplněna ještě o držitele titulu Zlatý promítač, který je udělován naší platformou: promitejity.cz. Vítězný film, který získá Cenu regionální poroty, bude zařazen do výběru dokumentů v programu Promítej i ty! v roce 2023.

Studentská porota

Každý rok vybíráme několik aktivních středoškoláků a středoškolaček, kteří jsou zapojeni do programu Jednoho světa na školách. Ti pak hodnotí během festivalu nejlepší film z kategorie Jeden svět pro studentky a studenty. Vítězný film je vyhlášen na slavnostním zakončení a obdrží Cenu studentské poroty.

Divácká cena za nejlepší film

Diváci a divačky mohou volit svůj nejmilejší dokumentární film. Nejlépe hodnocený film pak získá Diváckou cenu. Hlasování probíhá přímo v kinech na tabletech. Ohodnotit film můžete označením jedné až pěti hvězdiček. Pět je nejvíce a jedna nejméně.

Divácká cena Nadačního fondu Abakus za mimořádnou debatu

Diváci a divačky vybírají pofilmovou debatu, která je nejvíce obohatila a mimořádně dobře doplnila promítaný film. Hlasování probíhá na tabletech nebo pomocí QR kódů u východu ze sálu kina.

Cenu podpořil nadační fond Abakus.