Celovečerní dokument
Odstíny Iráku
Irácko-francouzský novinář Feurat Alani se u příležitosti smutečního obřadu svého otce vydává na dobrodružnou cestu do vlastních vzpomínek. Postupně vytváří živý obraz Iráku, země původu jeho rodičů.
Tradiční programová sekce Hledání svobody je možná tou nejpestřejší, co se zastoupených lokalit týče. Deset filmů v ní uvedených totiž tematizuje země, které jsou zasažené různými podobami oprese či pozůstatky kolonialismu, a sleduje lidi často stojící v opozici vůči dominantnímu režimu.
Typickou ukázkou je snímek Kdo se bojí Nathana Lawa? Sledujeme mladou aktivistickou trojici, která dala konkrétní tváře hongkongské deštníkové revoluci a v následujících letech dále bojovala proti čínské kolonizaci země. Demokracie noir seznamuje s podobou aktivismu v Maďarsku. Analýza problémů Orbánovy vlády je předávána optikou tří ženských aktivistek, které dekonstruují politickou situaci v zemi plné korupce a znevažování demokracie.
Až rituální charakter má snímek Duše Haiti. Francouzský režisér zavádí publikum na vykořeněnou půdu tohoto státu. Jak se země, která byla jedním z pionýrů dekolonizace, dostala do natolik složité a rozervané situace, sledujeme skrze rituály, protesty a každodenní observaci několika lidí, kteří boj za svobodné Haiti nevzdali. Fikční stopou v této kategorii je například film Na pokraji. Zabývá se hledáním svobody v odosobněném světě migrace. Téma vykořeněnosti a osamění člověka v cizí zemi sleduje na životě portugalské imigrantky v Edinburghu, která zápasí s každodenní rutinou a nemožností navazovat přirozené vztahy.
Žádná jiná země nás zavádí na Západní břeh a sleduje neobvyklé přátelství izraelského novináře a palestinského aktivisty. Oba dva se snaží dokumentovat okupaci palestinských území, každý má však jiný výchozí bod, práva i možnosti něco takového dělat.