Celovečerní dokument
Kdo, když ne my?
V roce 2020 zažilo Bělorusko masové protesty proti třicetileté diktatuře Alexandra Lukašenka. V předních liniích velmi často stály ženy. Dokument sleduje osudy tří z nich: Darji, Niny a Táni.
Kategorie Cesty ke svobodě byla dlouho pevnou součástí Jednoho světa. Letos jsme se ji rozhodli vrátit do programu v modifikované podobě. Svobodu tentokrát pojímáme v širším slova smyslu.
Přestože většina filmů stále tematizuje příběhy ze zemí stižených válkou a drsnou represí, najdete zde některé na první pohled překvapivé tituly.
Tematicky nejvíce vyčnívá snímek Bojovnice Jackie. Sleduje aktivistku bojující za právo na smrt. Je ale eutanazie, za kterou Jackie bojuje, skutečně tou svobodou, kterou hledá? Jednoznačnější motivaci v podobě vymezení se vůči kolonialistickým praktikám a vykořeňování původního obyvatelstva má protagonistka dokumentu Dvojí kolonizace. Její příběh je drásavým zamyšlením nad dvojnásobným příkořím ve dvou různých zemích na dvou světadílech.
O vykořenění by mohli dlouze vyprávět také lidé z Abcházie, vyhnaní válkou ze svého území. Ještě desetiletí poté mnozí zůstávají v rozpadajících se sovětských sanatoriích v Gruzii. Jedním z nich je i bývalý luxusní Hotel Metalurg. Tvůrci filmu zvou publikum na jedinečnou procházku zašlým luxusem, se kterým kontrastují smutné životní osudy zde přebývajících.
Agnieszka Holland se svou Hranicí objela množství festivalů a zaplnila všemožná světová média naprosto zaslouženě. Brutální porušování lidských práv na bělorusko-polské hranici bylo přehlíženo už dost dlouho. Obrovský poprask způsobil také dokument 20 dní v Mariupolu, ve kterém nejsou záběry pro publikum nové. Jejich zasazení do přímého kontextu začátku války ovšem představuje jedinečné svědectví, které je třeba vidět.