Téměř 800 studujících diskutovalo ve Vlašimi o světě kolem nás

Na jaře 2025 se Charita Vlašim premiérově zapojila do Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět. Nedílnou a velice důležitou součástí festivalu byly i školní projekce. Během čtyř týdnů se 17 projekcí v Komunitním centru Zahrada zúčastnilo 787 studujících s 65 vyučujícími z Vlašimi a okolí.

Projekce Jeden svět dětem, určená pro žáky základních škol, nabídla pásmo krátkých dokumentárních filmů z různých koutů světa. Po každém filmu si děti povídaly se zkušenou moderátorkou a společně rozebíraly témata jako jsou odvaha, vztah k přírodě nebo důležitost vzájemné pomoci. Nejmladší diváci se tak díky příběhu svých vrstevníků mohli seznámit například s životem nevidomých, s překonáváním strachu z výšek nebo s každodenními výzvami spojenými se suchem v Keni. Jedním z nejvíce rezonujících filmů byl příběh desetileté Hikari, která miluje rýži a rozhodne se si ji sama vypěstovat. Děti sledovaly, jak Hikari čelí mnoha překážkám, od neúspěšných pokusů až po boj s ptáky 

a počasím. Její vytrvalost a nadšení nakonec přinesly vytoužený úspěch. Příběh děti inspiroval k zamyšlení nad tím, kolik úsilí stojí za vypěstováním vlastní potravy, a mnozí se nadšeně podělili o své zkušenosti s pěstováním zeleniny či ovoce.

Žáci z druhého stupně se díky filmu A šťastný Nový rok zamýšleli nad etickými otázkami spojenými s používáním ohňostrojů. Přemýšleli také nad osobní odpovědností každého z nás za to, jak naše zábava ovlivňuje nejen životy zvířat. Pofilmovou debatu však nejvíc rozproudil krátký snímek z prostředí českých influencerů. Otevřel diskuzi o vlivu sociálních sítí na náš každodenní život, hranicích sebeprezentace, tlaku na sledovanost i rizicích kyberprostoru – od ztráty soukromí až po časovou i psychickou zátěž. Téma žáky velmi zaujalo, aktivně se zapojovali a ocenili možnost otevřeně mluvit o tom, co sami na sociálních sítích zažívají.

Studenti a studentky ze středních škol si mohli vybrat z několika filmů s lidskoprávní tematikou. Nejvíce je zaujaly snímky zaměřené na ekologické dopady těžby v Peru, práci válečného reportéra na Ukrajině a film popisující rizika zneužití osobních dat a intimních materiálů v online prostředí. Po každém filmu následovala diskuze s pozvanými hosty. Po projekci snímku Křídla z prachu mohli studenti klást otázky zástupci Českého svazu ochránců přírody Tomášovi Potfajovi, a to nejen k situaci v Peru, ale i k širším souvislostem vlivů lidské činnosti na krajinu.

Na diskuze k filmu Válečný zpravodaj, který jsme promítali dvakrát, dorazili novinářka z týdeníku Respekt Ivana Svobodová a tvůrci filmu David Čálek s Benjaminem Tučkem a reportér z Českého rozhlasu Ondřej Soukup. V rozhovorech se odrážely obavy o budoucnost, potřeba aktivního přístupu i chuť otevřeně mluvit o současných globálních problémech. 

Společně se studenty jsme se dotkli i tématu dezinformací, jejich šíření v online prostředí a významu důvěryhodných médií. Silnou odezvu vyvolal také film Můj sextortion deník, který studenty zaujal osobním a otevřeným pohledem na problematiku online vydírání. Film vyprávěl autentický příběh filmařky Pati, které byl odcizen počítač a pachatel ji začal vydírat zveřejněním intimních materiálů. Pati se rozhodla celou situaci zachytit formou osobního videodeníku. Po projekci následovala diskuze s preventistou Policie ČR Ondřejem Penclem nebo specialistkou na digitální bezpečnost Kateřinou Vokrouhlíkovou, která studentům přiblížila konkrétní rizika i možnosti prevence. 

Velké poděkování patří všem vyučujícím, kteří se svými žáky na festival přišli a umožnili jim o důležitých tématech nejen přemýšlet, ale i otevřeně mluvit. Zajímavé dokumenty mohou pedagogové využívat i v průběhu celého školního roku – zdarma na vzdělávacím portálu jsns.cz.

Za organizační tým festivalu Zuzana Kohoutová – koordinátorka školních projekcí Jednoho světa ve Vlašimi