Festival Jeden svět v Ostravě je v plném proudu

Novinka

Festival Jeden svět v Ostravě má za sebou první tři dny vyprodaných projekcí a debat. Jako diváci nám plníte sály a diskutujete s hosty a za to vám všem moc děkujeme!!!

A co nás čeká v následujících dnech?

Na neděli 6. dubna od 18:00 v Centru PANTchystáme film Křídla z prachu, z prostředí původních peruánských obyvatel. Ukazuje na environmentální a sociální nespravedlnost. Debatovat budeme s Vladimírem Lollkem, který se věnuje konzultační a poradenské činnosti v ochraně životního prostředí.

Na dalších místech můžete vidět film Vzpomínky plné přízraků (Minikino, 6.4. od 17:00) o syrském poválečném městě, sportovní drama Tatami(Minikino, 6.4. od 19:30) nebo slovenský film Fakír o romském mladíkovi, který se vrací domů po dvou letech ve vězení (Poklad, 6.4. od 17:00).

Jednosvětové debaty v Centru PANT

V pondělí 7.4. od 18:00 nás čeká dokument Hacknout hejt, který se věnuje švédské investigativní novinářce. Ta se opakovaně noří do temných zákoutí internetu a rozkrývá virtuální zločiny, které se mohou rozrůst do reálného světa a zároveň demaskuje vazby mezi mainstreamovými médii a pravicovým extremismem. Po filmu bude následovat debata s investigativními novinářkami Kristinou Cirokovou a Karolínou Kiripolskou.

V úterý 8.4. od 18:00 můžete vidět drama Zurawski proti státu Texas o následcích zákazu interrupcí v Texasu. Amanda Zurawski spustí vlnu výpovědí dalších žen, které se odhodlávají veřejně promluvit o traumatu ze systému, který je dovedl do života ohrožujících situace. Společně s nezlomnou advokátkou Molly se spojují v žalobě státu Texas za odepření práva na interrupci. Bojují za svobodu v rozhodování žen o svém těhotenství. Snímek získal v rámci Jednoho světa v Praze diváckou cenu za expertní pofilmovou debatu. Hostem byl amerikanista Jan Beneš, který bude debatovat také v Ostravě spolu s aktivistkou Evou Ptaškovou.

Ve středu 9.4. se od 18:00 podíváme k našim sousedům na Slovensku prostřednictvím filmu Pozor, padá SNG!, který dokumentuje rekonstrukci Slovenské národní galerie. Kvůli neustálým odkladům a čekání na finance a úřední povolení se natáčení, stejně jako samotná rekonstrukce protáhlo skoro na deset let. Po filmu se o aktuální situaci na Slovensku budeme bavit s performerkou Soňou Ferienčíkovou a českým galeristou a ředitelem Galerie PLATO Markem Pokorným.

V Minikině ve středu 9. dubna od 17:00 proběhne mimořádná debata k dokumentu Mezinárodní adopce: globální skandál o mezinárodním trhu s adopcí. Děti z Afriky, Chile, Jižní Koreje nebo Nepálu byly pod dohledem států, sociálního pracovnictva a adopčních agentur odebírány biologickým rodičům a převáženy do zemí západního světa, kde dostaly zfalšované dokumenty a novou identitu.

Debaty se zúčastní Alice Trávníková, psycholožka Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí, Barbora Procházková, peer konzultantka a adoptované dítě a Martina Loutná, která je profesionálkou na náhradní rodinnou péči.