
Dotazník
Jediný filmový festival v Lounech letos proběhne ve čtvrtek a pátek (10. a 11. dubna) v novostavbě lounského archivu. V našem městě se bude konat letos již pojedenácté a Louny se tak připojí k dalším 55 městům celé České republiky, kde se Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět uskuteční. Letošní program nabídne divákům dokumenty české i zahraniční produkce a navíc jeden mnohými cenami ověnčený hraný film. Festival ani letos nezapomene na mladší diváky. „Celý týden budou moci žáci základních i středních škol zhlédnout filmy z celého světa. Prostřednictvím filmového plátna se tak dozví o tématech, která řeší jejich vrstevníci například v Japonsku, Rusku nebo Belgii“, uvádí organizátorka festivalu Káča Suchá.
Pro dospělé publikum odstartuje festival ve čtvrtek od 17,30 hodin v archivu a zahájen bude českým snímkem Chvilky naděje, který nabídne přehledný chronologický průřez historií spolku Milion chvilek pro demokracii stojícího za největšími demonstracemi v Česku hned po sametové revoluci. Vezme diváky do zákulisí příprav velkých akcí i osobních životů dvou zakládajících členů – Benjamina Rolla a Mikuláše Mináře. „Zkušení diváci Jednoho světa vědí, že festival není jen o promítání filmů, ale i o hostech a debatách. K tomuto filmu se nám povedlo do Loun pozvat režisérku filmu Amálii Kovářovou, které se budou moci návštěvníci festivalu ptát na detaily z natáčení nebo na motivy, proč se rozhodla zachytit právě tento příběh“, vysvětluje organizátorka festivalu.
Ve čtvrtek od 20 hodin bude následovat dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Snímek vznikl na základě unikátních materiálů, které se podařilo vynést přímo z Ruska před všudypřítomnou cenzurou a bezpečnostní kontrolou. Příběh Pavla Talankina, který byl oblíbeným učitelem na ruské základní škole, ukáže, jak válka silně naruší jeho poklidný život pedagoga a jak se nedobrovolně musí stát loutkou propagandistického ruského aparátu, který pohlcuje celou společnost. „Loni jsme divákům na festivalu představili snímek o ruském influencerovi z oblasti Bajkalu, který nesouhlasil s válkou proti Ukrajině. Letos jsme se rozhodli zvolit film, který nás přenese do prostředí jedné nenápadné ruské základní školy, kde se po začátku válečného konfliktu začínají nuceně měnit učební osnovy. Věříme, že tento snímek poskytne další zajímavý vhled do současného Ruska. Velkou radost nám také udělalo, že na debatu dorazí Ondřej Soukup, redaktor zahraničního zpravodajství Hospodářských novin, který se téměř dvacet let zabývá Ruskem a dalšími postsovětskými státy. Na Českém rozhlase Plus je navíc spoluautorem podcastu „Na Východ!“, který se zaměřuje na postsovětský prostor. Ve čtvrtek večer si tak slibujeme v archivu skvělou pofilmovou debatu.“
Páteční promítání zahájí v 17,30 hodin španělský snímek Můj sextortion deník. Mladá režisérka a zároveň hlavní protagonistka filmu Patricia Franquesa v něm zachycuje pro mnohé noční můru. Co byste totiž udělali vy, kdyby vám někdo ukradl počítač a hrozil rozesláním vašich intimních fotografií veškerým osobním i pracovním kontaktům? Právě to se přihodilo Paty, která se odvážně rozhodla zdokumentovat, jak se stala obětí sexuálního vydírání. „Snímek je natočen inovativním poutavým způsobem poskládaným ze záběrů z telefonu a počítače. Diváci tak uvidí velmi reálně, jakými emocemi si prochází člověk, který je vydírán velmi choulostivým způsobem. Jde o filmovou emoční smršť, která věříme, že bude mít co říct mladším i starším divákům. Na diskuzi po filmu přijede konzultantka Linky Bezpečí a psycholožka Veronika Sedláčková“, vysvětluje Suchá.
Páteční zakončení od 20 hodin zajistí hraný film Tatami, který se podlamuje pod tíží nejrůznějších ocenění. Tatami je strhující sportovní drama a divácký hit, který měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a nadšených ohlasů se dočkal i na dalších festivalech v Tokiu, Mnichově, Bruselu, včetně Letní filmové školy Uherské Hradiště. Hlavní hrdinka Lejla se v něm chystá účastnit mistrovství světa v judu, kde má velkou šanci získat pro Írán první zlatou medaili. Vše se ale začíná hroutit v okamžiku, kdy do sportu začne zasahovat íránský islámský režim. Nutí Lejlu odstoupit ze soutěže a ona tak stojí před nejdůležitějším životním rozhodnutím. „K tomuto strhujícímu filmu jsme jako hostku pozvali do Loun Fatimu Rahimi, novinářku Deníku Referendum a zároveň moderátorku pořadu o náboženství a spiritualitě Hergot! na Českém rozhlasu Radiu Wave. Fatima pochází z Afghánistánu, od dětství žije v Česku a práva íránských žen jsou její téma, pevně tedy věřím, že bude velkým obohacením do pofilmové diskuse. Všichni jste srdečně zváni k účasti,“ uzavírá Káča Suchá.
Kompletní program a informace o festivalu jsou dostupné na www.jedensvet.cz/louny.