Hraný film
Alemánie
Láska, rebelie, úzkost, frustrace a psychické problémy. Hrdinka argentinského coming of age dramatu se musí poprat se vším uvedeným. Film citlivě ukazuje, jaké to je dospívat vedle psychicky nemocného člena rodiny.
Křehké a citlivé životní období překlenující dětství a dospělost doprovází sebeuvědomění, smíření s proměnou těla, osamostatnění se od rodiny nebo budování vlastního morálního vědomí. V průběhu lidského života jde asi o nejvýraznější osobnostní přerod, jenž zároveň naráží na hrany společenských konvencí, politické svobody i rodinného přijetí.
V sekci filmů o dospívání se vydáváme napříč kontinenty a tento trnitý proces ukazujeme v řadě kultur a odstínů, od Argentiny až po Japonsko. Tamní zdánlivě rafinovaná šikana ve filmu Netvor se v našem filmovém výběru potká s osudy keňských dětí ovlivněných klimatickou změnou (Mezi dešti) i s procesem duševní emancipace sexuálně zotročené jezídské dívky ve snímku Mediha. Jak se daří svobodně dospívat v současném Rusku, pak ukazuje nekompromisní Manifesto, dokument poskládaný z příspěvků ze sociálních sítí.
Potlačování vlastní identity zakoušejí každodenně i kanadští teens, když se nevejdou do zvětralých kategorií binárního spektra. Úlevu nalézají na Queer kempu, kde je jim poprvé v životě umožněno být bez předsudků a obav sebou samým.
Neúnosný tlak na sobě pociťují také mladí žokejové v brazilském snímku Jeď! Zvlášť když závodí s nelítostným časem a jejich věk i váha je s každým dalším měsícem hrozí vyloučit z dětské kategorie, jež jako jediná skýtá možnost dostat sebe i svou rodinu z chudoby.
Nejen s fyziologickými danostmi, ale ani s psychickým stavem nemusí být lehké se smířit, jak ukazuje hrdinka hraného debutu Alemánie. Její příběh promlouvá o tom, jak vyčerpávající může někdy být život vedle člověka, který zažívá těžkou fázi duševního onemocnění a jehož stav ovlivňuje každé rozhodnutí jeho blízkých i jejich niternou naději na seberealizaci.