Projekce
Novinka

Představujeme letošní program

Také letos mapujeme osudy lidí z různých koutů planety. Zveme vás na filmy, zveme vás k zamyšlení.

Milé divačky, milí diváci,

opět Vás zveme ke společnému zamýšlení se nad světem, který obýváme s dalšími osmi miliardami lidí. Najdeme v něm mnoho různých ekosystémů – přírodních, sociálních i geopolitických. A ještě více rozličných lidských osudů. Často jsou plné bezpráví a zoufalství, a jejich směřování do značné míry záleží na tom, v kterých konkrétních souřadnicích se jejich aktéři narodí.

Bude-li to Blízký východ, životní realitu zúčastněných představuje nepochybně dlouhotrvající konflikt bez naděje na řešení. Žijí ve světě permanentního ohrožení, ve kterém je běžné ztrácet blízké. Navzdory vší pravděpodobnosti i uprostřed této temnoty někomu občas zasvitne tenký paprsek naděje, tak jak to ukazuje zahajovací snímek Žal v Lodu.

Pokud je vaším rodištěm Severní Korea, poznáte chudobu a útisk bez možnosti svobodného života. Ten lze najít jen za jejími hranicemi. Útěk z Utopie vypráví napínavý příběh o strastiplné cestě ze země, která představě ideálního světa nemůže být vzdálenější. Oproti všemu očekávání lze i v takových situacích narazit na lidi ochotné podat pomocnou ruku. Potká syn matku, která na něj roky čeká ve vnějším světě? Jak dopadne pro pětičlennou rodinu stovky kilometrů dlouhá pouť za lepším životem?

Přijdete-li na svět v oblasti východní Afriky jako člen původního kmene, hlavní náplní vašeho života bude už v dětství starost o kozy. Pokud do toho vstoupí klimatická změna a mezikmenové vraždění zapříčiněné nedostatkem vody a pastvin, nezbude než dospět o něco rychleji. Vizuálně uhrančivý film Mezi dešti uchvátí obrazem i příběhem, jehož hrdinou je chlapec jménem Kole. Osud jeho kmene symbolicky představuje savana měnící se v poušť. Když se po dešti nakonec přeci jen zazelená, poskočí vám srdce radostí.

Pomyslnými aktéry snímku Hranice, vůbec prvního hraného filmu v historii našeho festivalu, se můžete stát, jestliže se narodíte v Sýrii, Afghánistánu nebo Iráku. Právě z těchto zemí pocházejí lidé, kteří se přes bělorusko-polskou hranici snaží dostat za lepším životem v Evropě. Film Agnieszky Holland podává svědectví o osudu nespočtu uprchlíků, kteří uvízli na území nikoho, i těch, kteří se rozhodli jim pomáhat.

Pak jsou tu ti, kteří z klidné reality vlastního života utíkají do fiktivního světa počítačových her. Virtuální ostrov byl natočen čistě v prostředí jedné z nich. Sledujeme, jak hráči v postapokalyptickém světě bojují o přežití. Skrytí za digitálními maskami se navzájem potkávají, někdy vedou duchovní rozhovory, někdy dávají průchod nečekanému násilí. Snímek umožňuje zkoumání lidských interakcí v online prostředí.

Dokument Proti větru ukazuje, že i lidé narození ve vyspělých evropských zemích často bojují za svá práva. Jeho hrdinky, Amalíja a Sofia se snaží přesvědčit řecký soud i tamní společnost o tom, že znásilnění je závažným trestným činem. Obě byly coby vrcholové sportovkyně zneužívány svými trenéry a o svém traumatu nyní otevřeně mluví především proto, že věří ve spravedlnost.

Pokud se narodíte na Tchaj-wanu, svět vás bude považovat za Číňana. Tchaj-wanský národ už desítky let bojuje o svou nezávislost na komunistické Číně a jeho nynější prezidentce Cchaj Jing-wen se za její dvě funkční období podařilo upevnit demokracii i odpor proti čínskému útlaku. Film Neviditelný národ je detailním portrétem hlavy neuznaného státu, ale i příběhem odvahy tamních obyvatel a jejich naděje v samostatnost.

Pokud máte geniální nápad na to, jak zachránit svět před ekologickou katastrofou, je vcelku jedno, odkud pocházíte. Přesvědčit o jeho kvalitách politiky i odborníky je totiž vždy náročným úkolem. To dobře ví Marta Kovářová a Jiří Svoboda, režisérka a protagonista závěrečného filmu Jiříkovo vidění, který s vtipem a porcí autorské hudby představuje Jiřího smělý plán na sjednocení uhlíkové daně.

Jako obyvatelé jedné planety se rodíme se do rozmanitých poměrů, které zásadně ovlivňují naše životy. Ty jsou však naštěstí vytyčeny i dalšími proměnnými, o kterých můžeme sami rozhodovat. Je jen na nás, co budeme vnášet do svého okolí. Jeden svět nechce být poslem beznaděje. Má v úmyslu prostřednictvím filmů o lidských právech podpořit hodnoty demokratické společnosti, jako jsou svoboda, sounáležitost a tolerance.

Děkujeme, že na filmy chodíte. Děkujeme, že nám s tím pomáháte.

Tereza, Vendula, Lucie, Filip a Filip