
Novinka
Vzpomenete si ještě, jak vypadal váš život před 15 lety? V osobní rovině budou obrazy, které si vybavíme, logicky velmi různorodé. V globálním měřítku máme větší šanci na společné reminiscence. Třeba na svět, který se právě zotavoval z hospodářské krize roku 2008, svět začínajících smartphonů a sociálních sítí (dnes všudypřítomných), ve kterém klimatická změna byla tématem, ale o dost méně naléhavým než v současnosti. Svět před covidem, před válkou za humny, před všeprostupující umělou inteligencí. Aktuální svět z toho při porovnání vychází jako komplexnější a více rozklížený. Některé problémy se nezměnily. Jen jsou palčivější nebo se nás začaly týkat přímo. A pak tu máme témata zcela nová – například krizi duševního zdraví, ohrožení pevnosti nadnárodních aliancí a schopnosti rozlišovat realitu.
MFF Jeden svět začal před 15 lety promítat v Českém Krumlově dokumenty o lidských právech. Iniciativa tří nadšenců (z toho dva byli studenty gymnázia), se přerodila v každoroční kulturní událost, kterou připravuje tým organizátorů podpořený početnou komunitou dobrovolníků. Samotný festival za ta léta prošel proměnami. Otevřel se zahraničnímu publiku, odstoupil od ročníkových témat a začal nabízet i hrané filmy. Stále však především přináší snímky reflektující měnící se svět kolem nás. Přináší filmový umělecký zážitek, příležitost k zamyšlení, inspiraci i nadhled.
Patnáctý ročník MFF Jeden svět proběhne 27. až 29. 3. 2025. Zahájíme jej projekcí dokumentu Pan Nikdo proti Putinovi o propagandě na ruských školách, která slouží k ospravedlnění války proti Ukrajině a posílení nezpochybnitelných pozic Putinova režimu. Hostem debaty ke snímku Chvilky naděje bude novinář Jindřich Šídlo. Stejně jako loni zařadíme i jeden hraný film, a sice oceňovaný Rok vdovy, doplněný komentářem režisérky Veroniky Liškové. Diváci dále mohou zhlédnout filmy o skandálu kolem mezinárodních adopcí, upadající demokracii v Maďarsku, rekonstrukci Slovenské národní galerie či neortodoxním způsobu, jak zúrodnit půdu. Festival zakončíme dokumentem s názvem Muži mlčí. Skotský režisér v něm se vší vážností, ale i s hravostí a sebeironií řeší problém mužů vyjadřovat emoce vůči svým blízkým.
Neodmyslitelnou součástí festivalu jsou školní projekce, stejně jako benefiční koncert na začátku března. Srdečně vás zveme k ohlédnutí za minulostí, společné analýze přítomnosti, a také k úvahám o možném vývoji světa, který budeme obývat v budoucnu. Třeba za 15 let.